Kosovski parlament odbacio prijedlog Zapada da sudi bivšim borcima

Kosovski parlamentarci odbili su u petak pritisak Zapada da osnuju poseban sud za suđenje bivšim gerilcima, etničkim Albancima koji su počinili zločine, među ostalim i navodnu krađu organa tijekom ustanka protiv srbijanske vladavine 1998.- 1999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedostajalo je pet glasova u parlamentu, a odluka je i veliki udarac glavnim financijskim i političkim pristalicama Kosova u Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji koji su snažno lobirali da se ta mlada država suoči s optužbama za zločine.

Nekoliko je godina danas raspuštena Oslobodilačka vojska Kosova optuživana da je zarobljene Srbe ubijala, a prije toga im uzimala organe i prodavala ih na crnom tržištu.

Etnička albanska većina na Kosovu, kao i vodstvo te države, a mnogi u vodstvu bivši su borci OVK-a, odbacuju s ljutnjom te optužbe kao pokušaj da se okalja ustanak koji je 1999. dobio i NATO-ovu zračnu potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slušajući diktat Zapada, kosovska je vlada mjesecima pokušavala nagovoriti parlament da dopuni ustav i omogući stvaranje suda sa sjedištem u Nizozemskoj, jer svjedoci strahuju od neugodnosti i pravosudne korupcije na Kosovu.

SAD i EU upozorili su Kosovo da će izostanak pristanka na osnivanje suda stvoriti opasnost da se toga pitanja prihvati Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda, što nužno znači uključivanje u to i starog srbijanskog saveznika Rusije koja se protivi kosovskome suverenitetu.

“Mi nemamo što kriti”, rekao je ministar vanjskih poslova i nekadašnji gerilski zapovjednik Hashim Thaci na parlamentarnoj raspravi u petak. “Imamo dvije mogućnosti: možemo sami osnovati taj sud, zajedno s EU-om i SAD-om, i tako to pitanje za tri do pet godina zatvoriti jednom zauvijek. Ne učinimo li to, stvar će otići pred Vijeće sigurnosti UN-a i ondje će sud osnovati protivnici kosovske nezavisnosti i to će trajati 15 do 20 godina”, rekao je Thaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog je u parlamentu od 125 zastupnika poduprlo njih 75, a za donošenje ustavnog amandmana bila je potrebna dvotrećinska većina. EU-ov izaslanik na Kosovu Samuel Žbogar novinarima je rekao: “Veoma smo razočarani odlukom, ali moramo je poštovati”.

Oporbeni zastupnik Glauk Konjufca u parlamentu je rekao: “Taj bi sud mijenjao povijest. On bi ostavio dojam da su Albanci počinili zločine, da smo mi bili agresori”.

Kosovo je nezavisnost od Srbije proglasilo 2008. i dosad ga je priznalo više od stotinu država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.