Ljetni Davos: Kina i Saudijska Arabija razvijaju intenzivnu suradnju

kina
iStock

Saudijska Arabija i Kina intenzivno razvijaju međusobnu suradnju. To je bilo vidljivo i na summitu Arapske lige i Kine u prosincu prošle godine, kao i na naknadnom sastanku GCC (Vijeća za suradnju arapskih zemalja Perzijskog zaljeva) i Kine. I jednom i drugom osobno je nazočio kineski vođa Xi Jinping, piše geopolitika.news

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poglavito veliki uspjeh postignut je kroz ponovnu uspostavu diplomatskih odnosa i intenziviranje suradnje između Saudijske Arabije i Irana – što je posljedica „zahuktale“ kineske diplomacije i niza sastanaka predstavnika dviju bliskoistočnih ključnih (i antagonističkih) država u Pekingu, uz moderaciju kineskog MVP.

A da spomenuta suradnja Rijada i Pekinga ide dalje, svjedoči i slijedeća vijest.

>Joe Biden: ‘Članice G7 dogovorile zajednički pristup Kini’

Saudijska Arabija razvija intenzivnu suradnju s Kinom

Naime, Saudijska Arabija ovog će tjedna poslati jedno od najvećih službenih izaslanstava u tzv. ljetni Davos kojem je Kina domaćin. O tome je izvijestila američka agencija Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvu je odluku službeni Rijad donio u kontekstu činjenice da Peking aktivno produbljuje suradnju s arapskim zemljama na Bliskom istoku.

>Jačanje suradnje Rusije, Kine i Indije: Sastanak ministara vanjskih poslova uoči Šangajskog summita

Saudijska Arabija je najveći opskrbljivač Kine naftom, a Kina je glavni trgovinski partner Saudijske Arabije, a osim energetske suradnje, dvije države raspolažu golemim potencijalima za daljnji razvoj odnosa u gotovo svim sferama, uključujući i vojno-sigurnosnu koja je još uvijek, kada je riječ o Rijadu – dominantno na strani SAD-a.

Ali stvari se na Bliskom istoku vrlo brzo mijenjaju, pa je ono što se do jučer činilo nemogućim sada postalo stvarnost. Poput spomenute normalizacije odnosa između Rijada i Teherana, preko ubrzane dedolarizacije i jačanja utjecaja kineskog juana, pa do ponovnog vraćanja „odbjeglog“ sirijskog predsjednika Bashara Assada i njegove zemlje u zajedničku arapsku „obitelj“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je ‘ljetni Davos’?

Četrnaesti godišnji sastanak novih prvaka Svjetskog gospodarskog foruma (WEF-a, eng. World Economic Forum), poznat i kao “Ljetni Davos”, ponovno će se održati od 27. do 29. lipnja u Tianjinu u Kini, nakon četverogodišnje stanke.

Budući da globalno gospodarstvo prolazi kroz fazu transformacije, sastanak će se održati pod temom “Poduzetništvo: Pokretačka snaga globalnog gospodarstva”.

>Bill Gatesa primio predsjednik Kine Xi Jinping i nazvao ga ‘starim prijateljem’

Klaus Schwab, osnivač i izvršni predsjednik WEF-a, napisao je u WEF-ovom članku objavljenom u travnju kako svijet prolazi kroz duboke sustavne i strukturne ekonomske, geopolitičke i tehnološke transformacije koje izazivaju tradicionalne obrasce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za ovladavanje ovim procesom transformacije i stvaranje održivijeg, otpornijeg i kohezivnijeg svijeta potrebni su poduzetništvo i suradnja”, napisao je Schwab.

Događaji na ovom sastanku bavit će se šest temeljnih tema: preoblikovanje rasta, Kina u globalnom kontekstu, energetska tranzicija i materijali, potrošači nakon pandemije, zaštita prirode i klime te uvođenje inovacija, navedeno je na WEF-ovoj internetskoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.