U makedonskom parlamentu uskoro se očekuje rasprava o najnovijem prijedlogu koji je u parlament uputila vlada kako bi se pokrenule izmjene Ustava kojima bi se zaštitio brak kao zajednica žene i muškarca i onemogućilo ozakonjenje istospolnog „braka“ i posvajanje djece od strane istospolnih parova.
Prijedlog kojim se brak želi definirati isključivo kao zajednicu jednog muškarca i jedne žene upućen je proteklog vikenda i bio je to jedan od prvih značajnih poteza konzervativne vlade premijera Nikole Gruevskog nakon što je nanovo izabran na dužnost na izborima u travnju.
„Ustavna zaštita i jasna definicija braka omogućit će da se i dalje štite djeca i njihovo pravo na odgoj u obiteljskom okruženju, a glavni su stupovi takvog odgoja roditelji, majka i otac,” izjavio je glasnogovornik vlade Republike Makedonije Aleksandar Gjorgjiev.
Da bi prijedlog prošao u parlamentu, potrebna je podrška dvije trećine zastupnika od ukupno 123 zastupnika. Vladajuće stranke imaju skoro dvotrećinsku većinu, ali ipak ne mogu same donijeti ustavne promjene.
Očekuje se da bi oporbena Demokratska stranka Albanaca DPA, koja zastupa konzervativni svjetonazor i ima sedam zastupnika u parlamentu, mogla omogućiti dodatne glasove.
Ovo nije prvi pokušaj vlasti u Makedoniji u smjeru pokretanja ustavnih promjena koje se smatraju usmjerene protiv homoseksualaca.
Kada se 2010. pet vodećih vjerskih zajednica ujedinilo protiv gay „braka“ i pokrenulo istu inicijativu, najveća vladajuća stranka premijera Gruevskog je dala svoju podršku inicijativi.
Prošle je godine vladajuća stranka u parlament uputila prijedlog preko zastupnika Vlatka Gjorceva, ali nije uspjela sakupiti potrebnu dvotrećinsku većinu.
Zatim je glavna oporbena stranka socijaldemokrata SDSM odbila podržati prijedlog, tvrdeći da se radi o nepotrebnom i zastarjelom prijedlogu budući da Obiteljski zakon iz 90-tih već definira brak prema heteroseksualnim odnosima.
Makedonski profesor obiteljskog prava Dejan Micković rekao je kako posljednju vladinu inicijativu vidi kao „isključivo političku odluku“ koja ima za cilj „osnažiti tradicionalno shvaćanje braka“ protiv svih mogućih pokušaja kojima bi se u budućnosti homoseksualcima dozvolio brak ili posvajanje djece.
Vladin prijedlog uslijedio je nakon što su aktivističke udruge za ljudska prava ranije ovog mjeseca vršile pritisak na Antidiskriminacijsku komisiju da poduzme korake protiv održavanja predavanja u sklopu „obiteljskih istraživanja“ na najvećem državnom sveučilištu u zemlji u sklopu kojih se razvod i homoseksualnost definiraju kao devijacije.
Sveučilište Sv. Ćirila i Metoda nedavno je izdalo priopćenje kako su otvoreni prema „Institutu za obiteljska istraživanja“, kojeg neki od komentatora na društvenim mrežama vide kao instrument vlade premijera Gruevskog, koja provodi konzervativne ciljeve u društvu od kada je preuzela vlast 2006. godine.
Vlada se nije željela izjašnjavati o tom pitanju, kao ni Antidiskriminacijska komisija Republike Makedonije.
Prošlog je lipnja vlada u kojoj većinu ima stranka VMRO DPMNE usvojila novi zakon o abortusu koji prema kritičarima ograničava ženska prava. Promjene su usvojene unatoč prosvjedima aktivista i unatoč tome što su oporbene stranke napustile parlament tijekom glasovanja.
Vlada je također poduprla medijsku kampanju protiv abortusa u sklopu koje se prekid trudnoće predstavlja kao ubojstvo.
2010. godine Makedonija je usvojila antidiskriminacijski zakon. Međutim, u zakonu se eksplicitno ne spominje zaštita od diskriminacije na temelju seksualne orijentacije.
Ranije, 2009. godine, vlada je pokušala potaknuti rast stanovništva putem novčanih potpora svakoj majci koja ima više od jednog djeteta.
Međutim, Ustavni sud je takvu odredbu proglasio neustavnom i diskriminacijskom. Ista odredba i dalje je na snazi, ali u drukčijem obliku.
http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-in-fresh-defense-of-traditional-marriage
Tekst se nastavlja ispod oglasa