Malali i Styarthiju uručena Nobelova nagrada za mir

Pakistanska djevojčica Malala Yousafzai, koju su Talibani svojedobno teško ozlijedili pucajući na nju zbog toga što nije pristala napustiti školu i indijski aktivist Kailash Satyarthi u srijedu su u Oslu dobili Nobelovu nagradu za mir, nakon dvodnevne svečanosti u čast njihova zalaganja za prava djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Djevojčica i nešto stariji muškarac, Pakistanka i Indijac, muslimanka i hinduist, oboje su simboli onoga što je potrebno svijetu: više jedinstva i bratstva među narodima”, izjavio je predsjednik Nobelova odbora Thorboern Jagland.

Malala je daleko namlađa dobitnica Nobelove nagrade, a postala je popularna u cijelome svijetu zbog svoga angažmana nakon što joj je 2012. u školskom autobusu pucano u glavu. Pojedine skupine u Pakistanu tvrde pak da je ona samo marioneta Zapada i da krši načela konzervativnog islama.

“Pričam svoju priču, ne zbog toga što je jedinstvena, nego zbog toga što nije”, izjavila je 17-godišnja Malala, koja je osnovala i zakladu koja nosi njezino ime kao i knjiga o njezinu angažmanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je priča mnogih djevojaka”, rekla je u svečanoj gradskoj vijećnici Osla, na obljetnicu smrti švedskog industrijalca Alfreda Nobela.

Premda je pozornost svjetske javnosti u srijedu usmjerena na Oslo, gdje se dodjeljuje Nobelova nagrada za mir, na drugom događaju vezanu za Nobela, u Stockholmu, okupilo se mnogo više dobitnika. Ondje će dobitnici Nobelove nagrade za knjiženost, kemiju, fiziku, medicinu i ekonomiju primiti nagradu iz ruku švedskog kralja.

Satyarthi, zaslužan za spašavanje oko 80.000 djece koja su bila prisiljena raditi poput robova, pri čemu je ponekad dolazilo i do žestokih sukoba, u Oslu je djelovao skromno, priznajući da je u sjeni Malale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izgubio sam dvojicu kolega”, izjavio je Satyarthi opisujući svoj angažman. “Neću nikada zaboraviti kako sam nosio mrtvo tijelo kolege koji se borio za prava djece, čak i dok sjedim ovdje čekajući da mi se dodijeli Nobelova nagrada”, rekao je.

Malala, koja je u Norvešku stigla s prijateljima i mladim aktivistima iz Pakistana, Sirije i Nigerije, susrela se s tisućama djece, šetala je gradom i uzvraćala pozdrave obožavatelja, a planirano je i da otvori izložbu na kojoj je izložena njezina okrvavljena haljina koju je nosila kad je napadnuta u školskom autobusu.

“Hrabra je i snažna, borila se čak i kad su joj Talibani pucali u glavu”, rekla je 12-godišnja Andrea, koja se našla među tisućama djece koja su u središtu Osla čekala susret s Malalom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovogodišnja bi nagrada mogla pomoći i norveškom Nobelovu odboru da popravi ugled narušen ranijim spornim dodjelama nagrade Europskoj uniji i američkom predsjedniku Baracku Obami.

“Prilično sam sigurna da sam prvi dobitnik Nobelove nagrade koji se još uvijek bori sa svojom mlađom braćom”, rekla je Malala. “Želim da posvuda vlada mir, ali moja braća i ja još uvijek radimo na tome”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.