Milan A. Račić: Kako Trumpovi porezni rezovi Europljane prave budalama

Foto: Fah

Donald Trump sirov je i teško je osjećati simpatije prema njemu. Ostatak svijeta ne zanima ga i ne brine ga naše gađenje. Chicago Tribune vlastitog je predsjednika nazvao „manje bistrim od mutne vode“ („dimmer than a 5-watt bulb”). Međutim, dok se europski čelnici iz svojih zakutaka smiju, medijski favorit sve ih nadmudruje jednim potezom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možete ga mrziti ako želite, no Trump nipošto nije glup, osobito kad je posao u pitanju, piše Milan A. Račić u Večernjem listu.

Taj „mutni“ predsjednik pokrenuo je porezne reforme zbog kojih će se u već gigantsku američku ekonomiju sliti novi bilijuni. Porez od 35 % za poduzeća znači da je SAD imao jednu od najviših stopa poreza u cijelom svijetu. Taj se porez odnosio na prihode poduzeća u SAD-u i inozemstvu, a bio je umanjen za postotak poreza plaćen u inozemstvu. S obzirom na to da je veći dio svijeta imao niže poreze za poduzeća (najviši takav porez u Hrvatskoj iznosi 18 %) te da su države poput Luksemburga, Irske i Švicarske imale mnogo niže poreze, američke su korporacije vodile međunarodne poslove putem tvrtki kćeri u tim zemljama, ondje su plaćale poreze i tako na legalan način izbjegavale plaćanje stotina milijardi dolara poreza u SAD-u. Tako je taj “američki” novac godinama sjedio vani. Primjerice, Apple drži 17 milijardi dolara svoje zarade u SAD-u, a 252 milijarde dolara u drugim zemljama.

Evo kako izgleda Trumpova porezna reforma: Plaćat će se jednokratni porez od 15,5 % za novac u stranim zemljama te dodatnih 8 % poreza za nelikvidnu imovinu. Dugoročno, porez će iznositi 21 % umjesto dosadašnjih 35 %. Nadalje, američke će tvrtke moći otpisivati imovinu kao troškove, umjesto da ih amortiziraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici Applea odmah su objavili da će u SAD prebaciti 252 milijarde američkih dolara svoje zarade i pritom platiti 38 milijardi dolara poreza. Procjenjuje se da američke korporacije u drugim zemljama imaju 3,1 bilijun američkih dolara. Taj „mutni“ predsjednik povući će i do 3 bilijuna američkih dolara iz Europe, Kanade i drugih mjesta natrag u američku ekonomiju.

Taj će se novac potrošiti na ulaganja, dividende za dioničare, plaće zaposlenika te naplatu poreza potencijalno do gotovo 500 milijardi američkih dolara. Mnoge postojeće i nove tvrtke premjestit će svoja međunarodna središta u SAD. Trump je to postigao bez ijednog međunarodnog trgovinskog sporazuma i bez pristanka UN-a ili bilo koje druge zemlje – samo je uredio američki porezni režim.

Europska unija i mnoge njene članice provele su godine proganjajući Apple, Amazon, Google i druge američke korporacije, a sada dolazi kraj njihovim problemima – sve će te milijarde dolara nestati i više se neće vraćati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, čelnici EU sad su nezadovoljni.

Žale se da je to nepošteno umjesto da se usredotoče na to da učine svoje zemlje konkurentnijima. Sjeverno od SAD-a, Kanadska gospodarska komora te Bank of Canada upozoravaju da bi američka porezna reforma mogla prouzročiti više štete kanadskoj ekonomiji od mogućnosti ukidanja Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini.

Kad vas budala nadmudri, što to govori o vama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.