Milanović: Hrvatska je stabilna zemlja, dobro regulirana, strani investitori sigurni

epa04804107 Japan's Prime Minister Shinzo Abe (L) and Croatian Prime Minister Zoran Milanovic review a guard of honor before their meeting at Abe's official residence in Tokyo, Japan, 17 June 2015. Milanovic is on an official visit to Japan. EPA/THOMAS PETER/POOL

Japan dosad nije mnogo investirao u Hrvatskoj, ali energetski sektor bi mogao biti prekretnica u tome, rekao je premijer Zoran Milanović u Tokiju nakon sastanka s japanskim kolegom Shinzom Abeom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je mjesto velikih mogućnosti, mala, ali stabilna zemlja, dobro regulirana, dobro održavana, u kojoj se strani investitori mogu osjećati sigurnima, zaštićenima i cijenjenima”, rekao je Milanović na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Abeom, dodavši kako velikim zadovoljstvom prati porast broja gostiju iz Japana u Hrvatskoj.

Milanović je rekao da Japan nije bio dovoljno prisutan u Hrvatskoj, ali da se sada, kad se očekuju odluke iz Bruxellesa o planiranom ulaganju u hrvatski energetski sektor, nada povoljnom ishodu. Hrvatska očekuje da energetika bude prekretnica što se japanskih investitora tiče, navodi se u priopćenju Banskih dvora.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak ranije je u srijedu u Zagrebu na 4. konferenciji o energetskoj budućnosti rekao da je jedan od razloga odlaska premijera Zorana Milanovića u Japan i razgovor s japanskim premijerom o gradnji Plomina C.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Otvoreni smo japanskim ulaganjima i u područjima u kojima je Japan globalno uspješan, na primjer u avioindustriji, u čemu bismo mogli postati dobar dobavljač japanskim tvrtkama koje su u vrhu svjetske tehnologije. To je vid dugoročne suradnje i procesa koji bismo voljeli ostvariti”, rekao je Milanović, koji je prvi hrvatski premijer uopće u službenom posjetu Japanu.

Abe je rekao da poštuje Hrvatsku zbog svega što je učinila kako bi ponovno izgradila zemlju i ostvarila etničko pomirenje nakon Domovinskog rata te na ulasku u članstvo Europske unije prije dvije godine.

“Hrvatska je za Japan važan partner s kojim dijelimo osnovne vrijednosti kao što su sloboda, demokracija, ljudska prava i vladavina prava”, rekao je Abe izvijestivši da je s Milanovićem razgovarao o tri važne teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva je bila produbljenje bilateralnih odnosa s obzirom da nakon pridruživanja Europskoj uniji raste interes japanskih tvrtki za Hrvatsku. Druga tema bila je važnost suradnje Japana i Europske unije, a treća međunarodna suradnja u postizanju mira, stabilnosti i prosperiteta u svijetu.

“Želimo nastaviti dalje razvijati naše bilateralne odnose”, zaključio je Abe.

Japan je i dalje jedan od motora svjetske ekonomije i rasta, japansko se gospodarstvo ponovno potvrdilo kao inventivno i spretno gospodarstvo pod vodstvom premijera Abea koji lomi određene stereotipe o Japanu, japanskim običajima i zapadnjačkim interesima, smatra Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Japan je u poziciji da vodi i doprinosi najboljim procesima u svijetu, ne samo u tehnologiji nego i u politici i moj je posjet priznanje tome vodstvu”, dodao je hrvatski premijer.

Milanović je u Tokiju posjetio i japanskog prijestolonasljednika Naruhita, a razgovarao je i članovima Japansko-hrvatske parlamentarne grupe prijateljstva na čelu s njezinim predsjednikom Sadakazuom Tanigakijem.

Premijer će u četvrtak razgovarati s upravama najistaknutijih članica Japanske gospodarske federacije, predstaviti im mogućnosti poslovne suradnje te ih pozvati na ulaganje u Hrvatsku. Kako je najavljeno, na sastanku će biti predsjednici i članovi uprava tridesetak japanskih kompanija, među kojima su Toshiba, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Hitachi, Shimazu, Nippon Steel & Sumitomo Metal, Japan Airlines, Japan Tobacco i Marubeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.