Nakon neuspjelog pobačaja pilulama, Amerikanka postala zagovornica prava na život: ‘Postupak je puno bolniji i krvaviji nego što industrija pobačaja prikazuje’

Foto: Gettyimages

Rita i njen zaručnik bili su u autu, vraćajući se kući iz klinike za pobačaj udaljene tri sata vožnje, kada je ona počela krvariti. Bila je u osmom tjednu trudnoće i upravo je napustila kliniku, u kojoj je započela tzv.medikamentozni pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije je ispričala da je krvarenje bilo nevjerojatno. Zaručnik ju je hitno odveo u bolnicu gdje je primila transfuziju krvi i provela sljedeća tri dana na promatranju.

„Toliko me boljelo da sam imala osjećaj kao da se raspadam iznutra!“ požalila se Rita.

Unatoč užasu koji je pretrpjela tih nekoliko dana u bolnici, Rita je saznala vijest koja ju je silno obradovala: njenom je djetetu kucalo srce, što znači da je još uvijek bila trudna. Primivši tu vijest, Rita je uspjela pronaći spasonosno liječenje koje poništava djelovanje pilule za pobačaj. Na Ritinu sreću, liječenje je bilo uspješno, javlja Life site news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Američki Žalbeni sud odlučio: ‘Zabrana pobačaja u Teksasu opravdana je tijekom globalne pandemije’

>Papa Franjo: ‘Žene se tjera da ubijaju život koji nose u utrobi, a majčinstvo je poniženo’

Nerođena djeca zaslužuju život

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas, gotovo dvije godine nakon tog sudbonosnog dana, Rita je majka sretnog dječaka.

„On sada ima 15 mjeseci. To je najslađi, najsretniji i najljepši dječak kojeg sam ikada vidjela u životu!“ napisala je u svojoj objavi na Facebooku koju je podijelila Laura Klassen, zagovornica prava na život. „Bog je stvarno bio uz mene, a sada vidim i zašto. Moj sin je moj najveći blagoslov.“

Ovo iskustvo toliko je utjecalo na Ritin život da ona danas otvoreno zagovara pravo na život. No sudeći po poruci koju je poslala Lauri Klassen, nije uvijek bilo tako. Rekla je da je odrasla misleći da je pobačaj ženin „izbor“ te da nerođeno dijete u majčinoj utrobi nije ljudski život. Njena je vlastita majka imala dva pobačaja. Zahvaljujući iskustvu koje joj je promijenilo život , Rita je uspjela pomoći vlastitoj majci da i ona postane zagovornica prava na život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rita je izjavila kako bi voljela da nikada nije imala mogućnost da uskrati život svom sinu.

„Veliki je blagoslov to što je on sada ovdje s nama! Moj sin je prekrasan dječak pun energije koji svojom radošću i smijehom ispunjava sve oko sebe! On, poput svih drugih beba, zaslužuje život!“

„Mnoge se žene pokaju zbog učinjenog pobačaja”

Tim koji djeluje u sklopu programa Abortion Pill Rescue („Spas od pilule za pobačaj“, APR) nada se da će upravo to i osigurati. Skupina koju čini mreža od više od 800 pružatelja medicinske pomoći pod vodstvom organizacije Heartbeat International svojim je desetogodišnjim aktivnim radom spasila više od 1100 djece od započetog medikamentoznog pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mnoge se žene pokaju zbog učinjenog pobačaja, često ubrzo nakon što ga učine,“ zaključila je Christa Brown, direktorica organizacije Medical Impact for Heartbeat International. „Mnoge žene javljaju nam se putem APR-ove telefonske linije čim uđu u auto na parkiralištu ispred klinike za pobačaj ili se, poput Rite, pokaju vraćajući se kući iz klinike. Pogađa ih spoznaja da time prekidaju djetetov život i žele saznati postoje li druge mogućnosti.“

Medikamentozni pobačaj, koji se često naziva „pilula za pobačaj“ ili RU-486, sastoji se od kombinacije dva lijeka. Prvi lijek, koji je Rita uzela, je mifepriston, koji destabilizira trudnoću blokirajući receptore progesterona. Drugi lijek, obično mizoprostol, izaziva trudove koji prisiljavaju ženino tijelo da prijevremeno porodi dijete, često kod kuće.
Ako se žena predomisli nakon uzimanja prvog lijeka, postoji mogućnost da spasi svoje dijete uz pomoć mreže APR-a. Pozivom na telefonsku liniju APR-a koja je dostupna 0-24 h svaki dan u tjednu žena se upućuje lokalnom pružatelju zdravstvene skrbi koji joj pruža liječenje.

Brown tvrdi da su uspjeli spasiti djecu čak i u vrlo teškim slučajevima, poput Ritinog.

„Čim počne krvarenje nakon uzimanja mifepristona, mnoge žene misle da je prekasno i da se beba više ne može spasiti,“ rekla je Brown, „ali to nije nužno točno“.

Dodala je da poznate nuspojave mifepristona uključuju vrućicu, obilno krvarenje, bol u trbuhu i mučninu. Američka agencija za hranu i lijekove navodi da se kod primjene mifepristona očekuje pojava grčeva i vaginalnog krvarenja te upozorava da se u jedne od sto žena koje uzmu mifepriston javlja toliko obilno krvarenje da se ono može zaustaviti jedino kirurškim zahvatom.

U kombinaciji s drugim lijekom, mizoprostolom, učinci medikamentoznog pobačaja izazivaju još veću zabrinutost.

„Vrlo sam zabrinuta zbog pilule za pobačaj jer osim činjenice da dovodi do smrti djeteta, ona se uvelike reklamira i nameće mladim ženama kao pilula koja je„jednostavna“ i „sigurna“ za uporabu te koja se može „koristiti u udobnosti vlastitog doma,“ napisala je Laura Klassen u e-mailu za Pregnancy Help News. „Međutim, čujem da se žene redovito žale na užasna iskustva.“

Neka od njih je nedavno objavila na Facebooku.

„Došla sam do zaključka da je pilula RU-486 puno ‘krvavija’ i ‘bolnija’ nego što industrija pobačaja to prikazuje,“ napisala je Laura. „Čujem da žene često završavaju u bolnici zbog krvarenja tijekom postupka ili moraju ići na operaciju nekoliko tjedana kasnije jer neki dijelovi ostanu unutra.“

Brown tvrdi da APRN čuje slične priče.

„Medicinskom osoblju APR-a javljaju se žene koje su uplašene, usamljene i obilno krvare,“ rekla je. „Budući da se pobačaj izazvan lijekovima često reklamira kao ‘izazivanje menstruacije’ i budući da klinike za pobačaj često opisuju krvarenje kao tzv. točkasto krvarenje, mnoge žene se neugodno iznenade intenzitetom boli i krvarenja koji uzrokuje pilula za pobačaj.“

Međutim, ako se žena javi putem telefonske linije APR-a u vrlo kratkom roku nakon uzimanja prvog lijeka, možda neće morati proći kroz to mučno iskustvo. U slučajevima kada se na ultrazvuku i dalje opažaju djetetovi otkucaji srca, čak i ako su slabi, može se započeti s postupkom poništenja učinka pilule za pobačaj.

Da bi započeo taj postupak, pružatelj zdravstvene skrbi propisuje trudnici terapiju bioidentičnim progesteronom, kao što je Prometrium. Unošenjem velikih količina progesterona u njeno tijelo trudnoća se nastoji ponovno stabilizirati.

„Terapija nastoji nadjačati mifepriston na receptorskim mjestima u maternici i posteljici te je uspješna u 68 posto slučajeva,“ rekla je Brown, pozivajući se na ispitivanje koje je proveo dr. George Delgado, jedan od osnivača APRN-a.

Liječenjem se spašava sve više i više beba te ono predstavlja važan oblik osnaživanja žena.

„APR osnažuje žene pružajući im mogućnost pravog izbora,“ tvrdi Brown. „Nijedna žena ne smije osjećati pritisak da izvrši medicinski zahvat koji više ne smatra poželjnim.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.