Neizvedivo zatvaranje Guantanama unatoč međunarodnoj sramoti

Foto: fah

Američki predsjednik Barack Obama obećao je zatvoriti zatvor Guantanamo, ali tri dana prije njegova odlaska više od 40 zatvorenika još je ondje bez nade da će biti oslobođeni i u većini slučajeva protiv njih neće biti pokrenut sudski proces.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijela kuća u utorak je priznala da američki predsjednik nije ispunio to obećanje.

“Ne očekujem da postignemo cilj zatvaranja zatvora, nije bilo pogrešno pokušati”, priznao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest.

Nakon što je u ponedjeljak deset zatvorenika prevezeno u Oman, u utorak ih je u zatvoru na kubanskom otoku ostalo još 45.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obamina administracija bi još mogla prevesti nekolicinu zatvorenika u neku zemlju saveznicu prije prisege Donalda Trumpa u petak, rekao je jedan američki dužnosnik. Zatim se zatvaraju vrata za preostale zatvorenike.

Donald Trump je već rekao da će prekinuti premještaje iz Guantanama čim stupi na dužnost jer ocjenjuje da su preostali zatvorenici preopasni da bi mogli napustiti taj zatvor.

U Guantanamu je bilo oko 780 osoba, ali pravosuđe Sjedinjenih Država pokrenulo je redovite sudske procese samo protiv 12 zatvorenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obamina administracija je morala prisilno hraniti zatvorenike koji su štrajkali glađu i čak zabranila bilo kakvu objavu tih spornih postupaka.

Kongres se uvijek protivio svim planovima Obamine administracije koja je pokušavala barem premjestiti zatvorenike u neki zatvor na američkom teritoriju.

Američke vlasti ocjenjuju da je ukupno nešto manje od svakog trećeg zatvorenika (30,2 posto) koji su oslobođeni iz Guantanama, nastavilo ili su osumnjičeni da su nastavili ekstremističke aktivnosti. Taj je postotak pao na 13 posto za zatvorenike koje je Obamina administracija oslobodila od 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.