Neredi u Turskoj nakon rudarske nesreće

Turska je policija suzavcem i gumenim mecima u srijedu rastjerala protuvladine sindikalne nerede izazvane najvećom rudarskom nesrećom u turskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U eksploziji u turskome rudniku po najnovijim je podacima poginulo 245 rudara, deseci su još zatrpani, nade da će biti spašeni sve su manje, a sindikalna ljevica zbog te je nesreće organizirala prosvjede u središtu Istanbula i na njima uzvikivala protuvladine slogane.

Više od 350 rudara spašeno je nakon eksplozije i požara u rudniku ugljena Soma, a predsjednik turske vlade Recep Tayyip Erdogan strahuje da je još 120 rudara pod zemljom.

“Čini se da će to biti najteža rudarska nesreća u Turskoj”, rekao je ministar energetike Taner Yildiz za list Hurriyet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Erdogan je posjetio rudnik 230 kilometara južno od Istanbula, a od nesreće u utorak ondje prijatelji i rodbina čekaju vijesti. Mediji su objavili fotografije grobnica iskopanih u blizini okna.

Nesreće na radu “normalne su”, rekao je Erdogan na konferenciji za novinare, ali “duboko smo pogođeni dimenzijama ove nesreće”.

Turski premijer najavio je da će “poduzeti sve mjere” radi otkrivanja uzroka nesreće, prenio je dnevnik Hurriyet, a vlasti sumnjaju u električni kvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vatra je ugasila struju i isključila ventilaciju i dizala u utorak nešto nakon 13 sati po srednjoeuropskome vremenu. Hitne službe počele su upumpavati kisik u okno kako bi preživjeli oni koji su ostali pod zemljom. Ta je operacija trajala cijeli cijelu noć na srijedu.

Ministarstvo energetike priopćilo je da je u trenutku nesreće u oknu bilo 787 rudara. Većina poginulih stradala je od trovanja ugljičnim monoksidom jer je vatra potrošila sav kisik u jami.

Spasilačka operacija teška je zbog udaljenosti. Rudari su dva kilometra pod zemljom i četiri kilometra od izlaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su objavili da su u srijedu ujutro, 18 sati nakon nesreće spašena šestorica rudara. Po Erdoganovim riječima, na liječenju je 80 preživjelih.

S rastom broja poginulih rastao je i bijes javnosti zbog te nesreće.

I u Ankari je policija suzavcem i vodenim topovima rastjerala nekoliko stotina studenata koji su se okupili pred ministarstvom energetike i na policajce bacali kamenje i molotovljeve koktele.

Konfederacija turskih sindikata najavila je za četvrtak štrajk u čast poginulih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.