Njemački povjesničar: ‘Ljevica iskorištava pandemiju i tzv. ekološku krizu za oduzimanje individualnih sloboda’

preobrazba društva
Foto: depositphotos

“Prolazimo kroz golemu promjenu društvene paradigme. Ova se promjena odnosi na sva društvena područja: politiku, obrazovanje, ekonomiju, kulturu, kao i na način našeg međusobnog ophođenja”, izjavio je njemački povjesničar i publicist Klaus-Rüdiger Mai u Budimpešti prilikom promocije svoje nove knjige Mi oblikujemo budućnost! Kako napokon nadići onesposobljavajuću duhovnu promjenu našega doba, prenosi REMIX.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mai pojašnjava da se svijet suočava s paradigmatskim promjenama, a Europska ljevica – kojoj pripada i Stranka njemačkih Zelenih – odlučno iskorištava priliku da ljudima oduzme mogućnost osobnog i slobodnog izbora. “Ova promjena razdoblja usporediva je s prijelazom iz kasne antike u srednji vijek i iz kasnog srednjeg vijeka u novi vijek. Sada dolazi kraj ovog razdoblja – novoga vijeka – koji počeo s Martinom Lutherom i njegovim tezama. Razne stranke i države iznalaze različite odgovore na ovu promjenu paradigme”, rekao je Mai i dodao kako razne stranke nude različita rješenja, ali da ljevica i Zeleni vide ovo kao priliku za implementaciju promjena koje oni sami priželjkuju.

“Oni koji promoviraju ovu veliku preobrazbu – od Zelenih u Njemačkoj, preko progresivnih neoliberala, sve do članova Kršćansko-demokratske unije (CDU) – imaju zjedničko uvjerenje da će kapitalizam rezultirati u nizu kriza i da će ga se naposlijetku trebati ili reformirati ili potpuno odbaciti. Pandemija i takozvana klimatska kriza koriste se jedino kao izlika za provođenje ove velike preobrazbe. Međutim, svima njima manjka vizija građanina – subjekta u smislu demokracije i, stoga, slobode.”

Mai je kazao da se napušta koncept odraslog građanina kako ga je vidjelo prosvjetiteljstvo. Ljevica ne želi da se građanin oslanja na vlastiti um, kako je to Kant prepoznao, nego da slijepo vjeruje vodstvu interpretativnih elita. “To se očekuje u Kantovoj domovini, zemlji s tako dugom tradicijom prosvjetiteljstva. Međutim, jedino diktature traže povjerenje; princip je demokracije nepovjerenje. Demokracije se unaprjeđuju ukoliko njihovi odrasli građani tragaju za stvarima i odgovorima. Glavni ključ velike preobrazbe nije sloboda, već opće dobro; a ključno političko tijelo nije više parlament, nego odbor za javno dobro – kako je to bilo i za Francuske revolucije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mai je kazao kako će preobrazbu u kojoj se slama individualna sloboda ubrzati nadolazeća pobjeda Zelenih na sljedećim izborima u Njemačkoj. “Vjerujem u snagu činjenica i stvarnosti, nadajući se da će nas Bog spasiti od vladavine Zelenih – inače će buđenje biti mnogo skuplje i dugotrajnije”, rekao je Mai.

Dodao je da bi u svemu tome Europa mogla izgubiti svoj položaj ne bude li se držala vlastitog identiteta. “U natjecanju smo s cijelim svijetom i na nama je hoćemo li opet postati svjetski pogon, osiguravajući uvijek rastući uspjeh i obilje za sve ili ćemo zaspati poput razmrvljene provincije na kraju Novog puta svile. To ne bi bila krivnja Kineza koji iskorištavaju vlastite mogućnosti, nego naša krivnja jer mi sa svojima ne živimo. Sada rasipamo svoju kompetitivnost, svoje bogatstvo, budućnost i u situaciji gdje svijet ponovno važe snage s nacionalnim utemeljenjem – to zovemo poviješću. To se razumije u Mađarskoj, ali ne i u Njemačkoj.”

Mai je naveo tri odgovora za trenutne dvojbe: redefiniranje demokracije, proširenje građanskih sloboda i ponovno učvršćenje supsidijarnosti u Europi. “U Njemačkoj trebamo, prvo i osnovno, politiku koja dolazi od građana, a to zahtijeva reformu demokracije. Kao drugo, upravo nakon pandemije koronavirusa, građanske slobode moraju ne samo biti aktivirane, nego i radikalno proširene. Treće, postoji potreba da se Europa organizira u smislu supsidijarnosti, tj. ujedinjena, ne kao centralna država, nego kao zajednica slobodnih naroda Europe koja se temelji na njihovoj kulturi, pokrajinama, nacionalnostima, u istinskoj raznolikosti i poštovanju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.