Novo naoružanje Srbije o kojem Vučić govori dolazi iz Kine? O čemu je riječ?

Foto: snimka zaslona

Slijetanje šest transportnih aviona kineskog ratnog zrakoplovstva Y-20 u beogradsku zračnu luku prošle subote koincidira s najavom srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića o dolasku kineskog raketnog protuzračnog sustava srednjeg dometa FK-3 koji je naručen još 2020. godine. Vučić je za sredinu ovog tjedna, ne precizirajući detalje, najavio premijerno prikazivanje ”novog naoružanja koje će do sada biti najmoćnije oružje koje će Srbija imati”. Ukoliko se pokaže da je riječ o sustavu FK-3, Srbija će imati sustav koji može parirati sovjetsko-ruskom sustavu S-300PS/PM i američkom Patriotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić: “Idućeg tjedna predstavljamo novo oružje, ‘najmoćnije koje će Srbija imati’”

T-portal je istražio podatke o ovom raketnom protuzračnom sustavu.

Nazočivši u subotu združenoj taktičkoj vježbi s bojevim gađanjem srbijanske vojske ‘Vatreni štit 2022’, Vučić je najavio da će predstojećeg utorka ili srijedu biti premijerno prikazano oružje koje, kako je ocijenio, dramatično pojačava borbene sposobnosti Vojske Srbije. Vučić nije precizirao o čemu se točno radi, no njegova najava podudarala se sa subotnjim dolaskom šest kineskih transportera u beogradsku zračnu luku Surčin pa se pretpostavlja da je riječ o dostavi ranije naručenog raketnog protuzračnog sustava srednjeg dometa FK-3 koji je izvozna i po kapacitetima nešto slabija inačica kineskog sustava HQ-22.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci, pak, ukazuju da se FK-3 ima bolje radare i mogućnost otkrivanja sporijih ciljeva za razliku od novijih verzija S-300 te kako ima veći domet od PAC-1 koji je osnovna verzije sustava MIM-104 Patriot koji također ima problem kod ‘hvatanja’ sporijih ciljeva poput bespilotnih letjelica. Uz to, FK-3 se može pohvaliti i nadmoćnim protumjerama elektroničkog ratovanja (ECM) i sposobnostima protiv skrivenih ciljeva na manjim udaljenostima.

Priča o nabavi kineskog FK-3 radi modernizacije teritorijalne protuzračne obrane Srbije pojavila se u tamošnjim medijima još 2018. godine, a službena potvrda pristigla je dvije godine kasnije kroz javno objavljivanje godišnjeg izvješća o poslovanju javne tvrtke za nabavu oružja Jugoimport-SDPR za 2019. godinu. Vučić je iste godine posjetio Peking te je potvrđeno da je s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom razgovarao o tim protuzračnim sustavima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.