O čemu govori rezolucija za zaštitu obitelji?

ThabitaBlue/flickr

Početkom srpnja Vijeće za ljudska prava UN-a u Ženevi izglasao je rezoluciju za zaštitu obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija potvrđuje obitelj kao prirodnu i temeljnu stanicu društva, te poziva vlade na provedbu politika koje će smanjiti prijetnje i biti osjetljive na potrebe obitelji.

Ova rezolucija, najsnažniji je i najopsežniji dokument UN-a o zaštiti obitelji, do sad. Delegacije UN-a koje se zalažu za obitelj su ostvarile usvajanje Rezolucije, unatoč snažnim protivljenjima razvijenih zemalja koje krši međunarodne obveze obvezujućih dokumenata UN-a koji štite obitelj npr. Opće deklaracije o ljudskim pravima (čl. 16.), Međunarodnog pakta o ekonomskim socijalnim i kulturnim pravima (čl. 10), Međunarodne konvencije o zaštiti prava svih radnika migranata i članova njihovih obitelji (čl. 44)…

CitizenGO na svojoj web stranici donosi neke od ključnih odredbi Rezolucije “Zaštita obitelji: doprinos obitelji u ostvarivanju prava na odgovarajući životni standard njenih članova, osobito kroz ulogu u iskorjenjivanju siromaštva i postizanju održivog razvoja”:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Obitelj ima primarnu ulogu o odgoju i zaštiti djece.“

„Obitelj ima ključnu ulogu u očuvanju kulturnog identiteta, tradicije, morala, nasljeđa i sustava vrijedosti društva.“

„Roditelji imaju pravo birati obrazovanje za svoju djecu i imaju najveću odgovornost za odgoj i razvoj djeteta.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Majčinstvo, roditeljstvo i rađanje ne smiju biti povod za diskriminaciju…“

Prepoznavanje politika i mjera za zaštitu obitelji ima pozitivan učinak na zaštitu i promicanje ljudskih prava, što između ostalog može pridonijeti smanjenju stope preranog napuštanja školovanja, postizanju jednakosti između žena i muškaraca, djevojaka i mladića, osnaživanju žena i djevojaka, te poboljšanju zaštite od nasilja, zlostavljanja i seksualnog iskorištvanja…“

Također, rezolucija poziva zemlje na:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stvaranje pozitivnih obiteljskih politika koje će podupirati obitelj i ocjenjivanje utjecaja obiteljskih politika i programa na obitelj.

Osnaživanje uloge baka i djedova u odgoju unučadi…

Rješavanje uzorka raspada obitelji i ublažavanje njihovih posljedica:

Potpora obiteljima u teškim situacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prepoznavanje obitelji „… kao suradnika u održivom razvoju“ .

Poticanje država na razmatranje uloge i statusa obitelji u kontekstu održivog razvoja.

Razmatranje uloge i statusa obitelji u kontekstu tekućih pregovora o razvojnom program za razdoblje poslije 2015., te poziva zemlje na usuglašavanje obiteljskih politika kao zajedničke poveznice. u predloženim ciljevima za razvojni program predostojećeg razdoblja.

Podsjeća zemlje na njihove obveze zaštite i podrške obitelji sukladnom odgovarajućim odredbama međunarodnog prava o ljudskim pravima.

Iz CitizenGO-a poručuju kako je Rezolucija pobjeda za obitelj, koja predstavlja veliki korak naprijed u snažnoj kolaciji vlada pri UN-u koje su zabrinute zbog napada na obitelji širom svijeta. “Od ključne je važnosti da, osobito mi koji živimo u razvijenim zemljama koje “guraju” protuobiteljske politike, pokažemo potporu pronatalitetnim zemljama čiji je rad od životne važnosti. Molimo vas odvojite minutu i za čas potpišite peticiju  potpore osobama i zemljama koje su napadnute jer žele zaštiti obitelj. Podijelite je sa svima za koje znate da bi je željeli potpisati i proširite odlične vijesti!” Peticiju možete u cijelosti pročitati i potpisati ovdje.

Rezolucija je usvojena s 29 glasova za, 14 glasova protiv i 4 suzdržana.

Za usvajanje rezolucije glasovale su sljedeće zemlje: Alžir, Bangladeš, Bolivija, Bocvana, Kina, Kongo, Obala Bjelokosti,  Kuba,  Salvador,  Etiopija, Gabon,  Gana,  Indija,  Indonezija,  Kazakhstan,  Kenija,  Maldivi,  Moroko,  Namibija,  Nigerija,  Pakistan,  Paragvaj, Katar,  Rusija,  Saudijska Arabija,  Sijera Leone,  Ujedinjeni Arapski Emirati,  Venezuela,  Vijetnam.

Protiv usvajanja Rezolucije bile su: Albanija,  Estonija,  Francuska,  Njemačka,  Irska,  Japan,  Latvija,  Crna  Gora,  Nizozemska,  Portugal,  Koreja,  Južna Afrika,  UK,  SAD

Suzdržane su bile: Argentina,  Brazil,  Meksiko,  Makedonija.

Vijeće za ljudska prava UN-a, je međuvladino tijelo unutar UN-a, odgovorno za promicanje i zaštitu ljudskih prava. Ima mandat raspravljati o svim pitanjima ljudskih prava koja zahtijevaju pozornost međunarodne zajednice. Vijeće ima 47 država članica UN-a koje bira Opća skupština UN-a na razdoblje od 3 godine, a zasjeda u Ženevi.

Hrvatska se za punopravno članstvo u Vijeću za ljudska prava kandidirala  za razdoblje 2017/19. Kako je navedeno na stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova: “Republika Hrvatska u svojstvu države promatrača redovito prati i aktivno sudjeluje u radu Vijeća za ljudska prava, zagovarajući  prioritete hrvatske vanjske politike i suvremene standarde zaštite ljudskih prava…Hrvatska je trenutno svoju tematsku aktivnost u okviru Vijeća usmjerila na potporu pravima LGBT osoba (RH je potpisala i aktivno lobirala u regiji za izjavu o borbi protiv nasilja) te članstvo u Plavoj skupini („Blue Group“) koja promiče pravo na pristup vodi, ali i kroz zapažene nastupe pri osudi i podršci zajedničkim izjavama i rezolucijama za teška kršenja ljudskih prava u kriznim žarištima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.