Američki predsjednik Barack Obama najavit će u utorak slanje oko 3000 američkih vojnika u zapadnu Afriku radi suzbijanja virusa ebole koji je odnio više od 2400 života.
Obama će svoj plan djelovanja iznijeti u prigodi posjeta Centru za nadzor i prevenciju bolesti (CDC) u Atlanti, na jugu Sjedinjenih Američkih Država.
Glavnina američkih napora bit će usmjerena na Liberiju, jednu od triju zemalja, uz Sijera Leone i Gvineju, najteže pogođenih virusom. U liberijskoj prijestolnici Monroviji će se uspostaviti zapovjedni stožer za koordiniranje operacijama, rekao je američki čelnik koji je htio ostati anoniman.
Vojnici će napose raditi na izgradnji 17 novih medicinskih centara sa po stotinu kreveta u svakom na najteže pogođenim područjima, a američka vlada će pomoći pri zapošljavanju i obuci osoblja koje će upravljati tim centrima.
“Da bismo epidemiju suzbili u žarištu, moramo pripremiti prikladan međunarodni odgovor”, rekao je taj čelnik, ocijenivši da je plan koji će iznijeti Obama omogućiti “povlačenje” epidemije, najgore od 1976., kad je hemoragijska groznica otkrivena.
SAD je dosad izdvojio 100 milijuna dolara za borbu s virusom ebole. USAID je najavio pomoć od 75 milijuna dolara za otvaranje medicinskih centara.
Usto je Obamina administracija zatražila od Kongresa da izdvoji još 88 milijuna dolara. Kongres o tome treba glasovati ovog tjedna. Očekuje se da će odobriti predsjednikov zahtjev.
UN-ovo Vijeće sigurnosti treba u četvrtak održati izvanrednu sjednicu o epidemiji. Američka veleposlanica u UN-u Samantha Power, koja u rujnu predsjeda vijećem, rekla je da Washington želi da se na tom zasjedanju donesu “konkretna obećanja”.
“Ne smijemo se uspaničiti, epidemiju možemo suzbiti (…) ali naš kolektivni odgovor nije bio dostatan”, istaknula je, dodavši da je neuobičajeno da se vijeće, koje inače pazi na mir i sigurnost u svijetu, bavi javnozdravstvenim pitanjem.