Oporba na Maldivima zbog izvanrednog stanja traži pomoć Indije i SAD-a

Foto:fah

Čelnik oporbe na Maldivima Mohamed Nasheed u utorak je pozvao vlade drugih država, a napose Indiju i Sjedinjene Države da pomognu smijeniti predsjednika Abdulla Yameena koji provodi represiju i gura turističko otočje u politički kaos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Maldiva Abdull Yameen proglasio je u ponedjeljak izvanredno stanje na 15 dana, nakon čega je vojska okružila Vrhovni sud i uhitila bivšeg predsjednika. Uhićen je i predsjednik Vrhovnog suda.

Na Maldivima izvanredno stanje na 15 dana

“Predsjednik Yameen nezakonito je proglasio izvanredno stanje i prigrabio državu. Moramo ga smijeniti s vlasti. Narod Maldiva legitimno poziva vlade svijeta, a napose Indije i Sjedinjenih Država”, da pomognu, priopćio je oporbeni čelnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Željeli bismo da indijska vlada pošalje svog predstavnika da uz pomoć vojske oslobodi suce i političke zatvorenike, a među njima je bivši predsjednik Maumoon Abdul Gayoom”, poručio je i naglasio “Tražimo fizičku prisutnost”.

Od američke vlade traže pomoć u financijskom poslovanju.

“Željeli bismo da američka vlada osigura da američke financijske institucije prekinu sve transakcije u dolarima s čelnicima režima na Maldivima”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Washingtonu je glasnogovornica State Departmenta izrazila “razočaranost i uznemirenost” izvješćima o proglašenju izvanrednog stanja.

SAD “poziva predsjednika Yameena, vojsku i policiju da postupaju prema zakonu, provode odluke Vrhovnog suda i kaznenog suda i osiguraju valjano funkcioniranje parlamenta, da vrate ustavom zajamčena prava narodu i institucijama na Maldivima”, rekla je glasnogovornica Heather Nauert.

Progon oporbe koji zadnjih godina provodi predsjednik Yameen narušio je sliku raja koju svijet ima o tom malenom arhipelagu s nešto više od 400.000 stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvođenjem izvanrednog stanja proširuju se već postojeće široke ovlasti sigurnosnih snaga u uhićivanju i pritvaranju osumnjičenika i to u trenutku kada Vrhovni sud i vlada sudjeluju u napetom odmjeravanju snaga.

Gayoom (80), koji je 30 godina čvrstom rukom vodio zemlju sve do prvih demokratskih izbora 2008., i stao je uz aktualnu oporbu na čelu s Mohamedom Nasheedom koji živi u egzilu u Velikoj Britaniji, uhićen je oko ponoći u svome domu u prijestolnici Maleu.

“Ne znam zašto sam uhićen, nisam ništa učinio”, rekao je Gayoom u videoporuci na Twitteru upućenoj svojim pristašama netom prije uhićenja. “Molim vas da budete čvrsti i odlučni. Nećemo odustati od reforma koje provodimo”, rekao je.

Maldivi su postali višestranačka demokracija 2008., a 2013. Yameen je sporno pobijedio na izborima protiv Nasheeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Političke napetosti već su se odrazile na turizam, inače glavni izvor prihoda otočja, budući da je Kina upozorila svoje državljane da ne putuju na tu otočnu državu u Indijskom oceanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.