Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović izjavio je u ponedjeljak u Sarajevu kako čekuje da Pravobraniteljstvo BiH bez ikakve odgode proslijedi Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu njegovu inicijativu za ocjenu o tome jesu li gradnjom Pelješkog mosta ugrožena prava BiH na pristup otvorenome moru, dodajući kako će BiH pravorijek tog suda prihvatiti kakav god on bio.
“Očekujemo konačnu odluku te međunarodne institucije. Što se tiče BiH, mi smo spremni prihvatiti bilo kakvu odluku tog suda”, kazao je Osmanović novinarima.
On je prošlog tjedna poslao formalni zahtjev Pravobraniteljstvu BiH da sudu u Hamburgu podnesen formalni prigovor zbog činjenice da Hrvatska počinje graditi Pelješki most s obrazloženjem kako se time ugrožavaju prava koje BiH ima kao potpisnica Konvencije UN o pravu mora.
Osmanovićev se zahtjev temelji na procjenu kako gradnja Pelješkog mosta bez definiranja crte razgraničenja na moru ugrožava pravo BiH kao pomorske zemje na pristup otvorenome moru.
On je u ponedjeljak ustvrdio kako je sa stajališta BiH u odnosu na Pelješki most jedina važeća odluka Predsjedništva BiH iz 2007. godine, u kojoj je navedeno kako BiH neće dati suglasnost za gradnju Pelješkog mosta prije utvrđivanja morske međudržavne granice.
Hrvatski političari u BiH osporavaju tu odluku jer ona nije dobila verifikaciju kroz parlament.
U Bosni i Hercegovini postoje potpuno suprotstavljena stajališta u odnosu na gradnju Pelješkog mosta pri čemu samo bošnjački dužnosnici osporavaju zakonitost tog projekta, dok mu se hrvatski i srpski predstavnici u tijelima državne vlasti ne protive. Najistaknutiji hrvatski dužnosnici izričito zagovaraju gradnju Pelješkog mosta i priječe donošenje bilo kakve odluke koja bi to mogla dovesti u pitanje.
Stajalište je člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića kako ne postoji nikakva odluka državnih tijela vlasti BiH o protivljenju gradnji Pelješkog mosta te kako je izvedba tog projekta i strateški interes hrvatskog naroda u BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/ij