Peking odbacuje strane kritike vezane uz smrt disidenta

Foto: Fah

Službeni Peking u petak je odbacio “neprimjerene izjave” stranih zemalja vezane uz smrt u zatočeništvu disidenta Liua Xiaoboa, dobitnika Nobelove nagrade za mir 2010. ustvrdivši da se radi o “unutarnjem pitanju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kina je država prava. Pitanje Liu Xiaoboa predstavlja kinesko unutarnje pitanje i strane zemlje nisu pozvane davati neprimjerene izjave”, izjavio je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang, a prenosi agencija Nova Kina.

“Pozivamo zemlje kojih se to tiče da poštuju kineski suverenitet i pravdu”, kazao je glasnogovornik dan nakon smrti političkog oponenta kineskoj vlasti koji je umro od karcinoma jetre samo nekoliko tjedana nakon što je iz zatočeništva pušten na uvjetnu slobodu i premješten u bolnicu na sjeveru zemlje.

Liu Xiaobo (61) proveo je prije toga osam godina u zatvoru osuđen za “subverziju”. Brojne zemlje odale su počast njegovoj borbi za demokraciju i ljudska prava, a odbor za dodjelu Nobelove nagrade optužio je sa svoje strane Peking da snosi “tešku odgovornost” zbog njegove smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu prijatelji Liua Xiaoboa objavili su u petak kako još uvijek ne mogu stupiti u kontakt s njegovom suprugom navodeći kako je njena sloboda sada glavni prioritet.

Liu Xia u kućnom je pritvoru otkako je njezin suprug dobio Nobelovu nagradu za mir 2010. te joj je bilo dopušteno posjećivati supruga u zatvoru jednom mjesečno. Ona pati od depresije.

Liu Xiaobo, koji je zatočen 2009. nakon što je pomogao napisati peticiju poznatu kao “Povelja 8”, u kojoj se zajedno s 300 intelektualaca zalaže za sveobuhvatne političke reforme, umro je u četvrtak nakon što mu je otkazalo više organa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupine za ljudska prava i zapadne vlade izrazile su žaljenje zbog Liuove smrti, prethodno se neuspješno zalažući za dopuštenje da se liječi u inozemstvu. Oni su zatražili od kineskih vlasti da njegovoj supruzi i obitelji omoguće slobodno kretanje.

Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Zeid Raad Al Husein također je pozvao Kinu da jamči slobodu kretanja supruzi preminulog disidenta i dopusti joj da otputuje u inozemstvo ako ona to želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.