Ministarstvo obrane SAD-a odobrilo je predsjedniku Trumpu još 3,8 milijardi dolara za izgradnju 285 kilometara zida na granici SAD-a i Meksika.
U četvrtak su dužnosnici Pentagona objavili da će Ministarstvo obrane preusmjeriti novčana sredstva u iznosu od 2,2 milijarde dolara, namijenjenih borbi protiv trgovine drogom, u svrhu izgradnje zida na granici s Meksikom. Dodatnih 1,6 milijardi dolara, koji su prvotno bili predviđeni za kupnju opreme Nacionalne garde SAD-a, također će se upotrijebiti u svrhu izgradnje zida.
„Prošli smo mjesec primili novi zahtjev od Ministarstva domovinske sigurnosti koje je od nas zatražilo pomoć u blokiranju ruta za krijumčarenje droge na državnom teritoriju duž južne granice Sjedinjenih Američkih Država,“ izjavio je dužnosnik iz Ministarstva obrane. Dodao je:
„Sukladno tome, ministar obrane je odobrio potporu u iznosu od 3,8 milijardi dolara za izgradnju približno 285 kilometara ograde koja će pomoći u zaštiti naših granica. Nastavit ćemo pružati podršku Ministarstvu domovinske sigurnosti i prema potrebi drugim agencijama da bismo očuvali sigurnost naše domovine.“
Dodatna sredstva pribrajaju se više od 11 milijardi dolara, koliko je već dodijeljeno za izgradnju oko 800 km zida, što znači da je ukupni iznos sredstava za izgradnju zida na granici dosegnuo oko 14,8 milijardi dolara.
Ovaj su mjesec dužnosnici iz Trumpove vlade rekli da su sada osigurali dovoljno sredstava za izgradnju oko 1600 km zida od čega će polovica biti dovršena do 2021. godine.
Ilegalna imigracija na granici SAD-a i Meksika je u padu tijekom proteklih osam uzastopnih mjeseci, nakon što je prošle godine dosegnula najveću dosad zabilježenu razinu. U siječnju su granični policajci uhvatili nešto manje od 30.000 imigranata i ilegalnih stranaca koji su pokušali ući u SAD. Savezni ured za imigraciju priopćio je da je uhvaćena samo polovica od svih ilegalnih stranaca, što bi značilo da je prošli mjesec granicu ilegalno prešlo još 29.000 ljudi koje granična policija nije uspjela otkriti.
Zasluge za smanjenje ilegalne imigracije mogu se izravno pripisati Trumpovoj politici „Ostanite u Meksiku“ i njegovim dogovorima s Hondurasom, Gvatemalom i El Salvadorom. Imigranti iz tih zemalja koji traže azil odmah se vraćaju u svoju zemlju gdje moraju čekati odobrenje azila, za razliku od prethodne dugogodišnje prakse puštanja stranaca u unutrašnjost SAD-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa