Pljesak za inicijativu „U ime obitelji“

Od 30.06. – 1.7. je u Ujednjenim narodima u Ženevi održana konferencija povodom obilježavanja dvadesete obljetnice međunarodne godine obitelji. Konferenciji je prisustvovalo preko 100 predstavnika različitih organizacija, iz svih krajeva svijeta, koje se bave promicanjem i zaštitom obitelji i obiteljskih vijednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlade mnogih država sve više su počele prepoznavati važnost obitelji za budućnost svojih zemalja i provoditi konkretne aktivnosti kako bi zaštitile i osnažile obitelj i obiteljske vrijednosti. Stoga je i tema konferencije bila upravo o povezanosti ekonomskog i društvenog blagostanja s obiteljskim vrijednostima.

U nekoliko tematskih cjelina, od predavača su se mogle čuti, ponekad doista šokantne, informacije o tome koliko zanemarivanje obitelji i obiteljskih vrijednosti  utječe na kompletno društvo kako u socijalnom, tako i u ekonomskom pogledu. Na primjer, u Engleskoj se za saniranje posljedica  nastalih zbog raspada obitelji godišnje potroši iznos koji se mjeri u desecima milijardi funti. Za razliku od toga, na potporu obiteljima, izgradnji i prevenciji problema,  uloži se manje od 1% od tog iznosa. Raspad obitelji  direktno utječe i na mlade. Npr. U Švedskoj je samoubojstvo, najveći uzrok smrtnosti među mladima, a djeca iz razorenih obitelji imaju u prosjeku više problema i slabiju startnu poziciju od djece iz stabilnih obitelji.

Vrlo važna su i istraživanja koja pokazuju da su upravo obitelji zasnovane na bračnoj zajednici, one koje su najstabilnije i najviše doprinose cjelokupnom društvu. Takve obitelji imaju najveći „kapacitet“ da podižu djecu i brinu se o svojim starim i nemoćnim članovima te da ostvare socijalno i ekonomsko blagostanje za sebe i zajednicu u kojoj žive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz eminentne predavače iz USA, UK, Njemačke, Švicarske, Njemačke, Austrije, Poljske, Finske, Nizozemske i  Švedske, i predstavnici „U ime obitelji“ imali su priliku prikazati što su hrvatski građani učinili za zaštitu obitelji i obiteljskih vrijednosti. Tijekom predavanja o motivima i rezultatima referenduma za brak, sudionici konferencije su nekoliko puta pljeskom pokazali koliko je hrvatski primjer inspirirajući i ohrabrujući za sve koji se i u svojim sredinama susreću sa sličnim problemima.

U svojem predavanju, Dražen Vukotić, član organizacijskog odbora UIO, istaknuo je kako je danas, 20 godina nakon obilježavanja međunarodne godine obitelji , brak napadnut više nego ikad. Hrvatski građani prepoznali su destruktivne tendencije okrenute protiv braka i obiteljskih vrijednosti i na demokratski način, putem referenduma, odlučili ustavom zaštiti samu strukturu braka. Međutim, kako bi se proces osnaživanja braka i obitelji nastavio u cilju ostvarivanja zdravijeg i otpornijeg društva, potrebno se udružiti i djelovati zajedno. U protivnom, za sljedećih 20 godina imat ćemo nove generacije koje ne mare za obiteljske vrijednosti, još više razvoda, još više disfunkcionalnih obitelji i nezadovoljnih osoba, nove tipove zajednica koje će tražiti da budu zakonski prepoznate i uopće nesretno i dugoročno neodrživo društvo, zaključio je Vukotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.