Pompeo u iznenadnom posjetu Bruxellesu zbog Irana

epa07521375 US Secretary of State Mike Pompeo announces the State Department will not renew sanction waivers for countries importing Iranian oil at the State Department in Washington, DC, USA, 22 April 2019. The increased pressure on Iran comes nearly one year after the Trump administration withdrew from the Iran Nuclear Deal. Pompeo also spoke briefly on the terrorist bombings in Sri Lanka. EPA/JIM LO SCALZO

Američki državni tajnik Mike Pompeo iznenada je u ponedjeljak posjetio Bruxelles kako bi se sastao s kolegama iz triju europskih zemalja, potpisnica nuklearnog sporazuma s Iranom koje žele da se sporazum održi nakon što su se Sjedinjene Države iz njega povukle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija, Njemačka i Francuska pored Kine, Rusije i Sjedinjenih Država potpisnice su nuklearnog sporazuma s Iranom 2015. Američki predsjednik Donald Trump je obznanio prošle godine da se povlači iz toga sporazuma, a Iran je nedavno najavio da se djelomično povlači.

Europska unija dijeli neke američke brige s Iranom, između ostaloga, i zbog umiješanosti u sirijski sukob, ali i dalje podržava nuklearni sporazum, ističući da je u to njezinom sigurnosnom interesu.

Trump pokuošava izolirati Iran ograničavajući izvoz njegove nafte nakon povlačenja iz nuklearnog sporazuma, a u posljednje vrijeme jača vojnu nazočnost u Perzijskom zaljevu kako bi pojačao pritisak na Teheran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski partneri Irana: ‘Ne prihvaćamo ‘ultimatume’ oko nuklearnog sporazuma’

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas izjavio je da je državnom tajniku na sastanku u ponedjeljak u Bruxellesu rekao da ne želi “da dođe do oružanog sukoba između Sjedinjenih Država i Irana”.

Britanski šef diplomacije Jeremy Hunt izrazio je zabrinutost zbog mogućeg sukoba i eskalacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian prije sastanka s Pompeom zatražio je od Europljana da ostanu jedinstveni u potpori nuklearnom sporazumu.

I hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić ističe važnost očuvanja nuklearnog sporazuma s Iranom.

“Za EU je iznimno važno, kao i za sigurnost u svijetu, očuvati nuklearni sporazum s Iranom, da Iran u njemu ostane potpuno bez ikakvih uvjetovanja”, rekla je ministica, dodajući da će Europljani inzistirati na održanju toga sporazuma jer je važan i u kontekstu neširenja nuklearnog naoružanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje Irana, kao i stanje u Venezueli, kratko je spomenuto na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU-a, na kojem je sudjelovala ministrica Pejčinović Burić.

Glede Venezeule, ministrica je rekla da EU kroz međunarodnu kontaktnu skupinu surađuje s drugim zemljama pokušavajući kroz politički proces dovesti do demokratskih izbora u toj zemlji.

Istaknuta je potreba da se toj zemlji pomogne i humanitarno.
“Humanitarno stanje je vrlo teško, a za nas je to iznimno važno i zbog činjenice da u Venezueli živi više od pet tisuća ljudi hrvatskog podrijetla.

Prije početka Vijeća za vanjske poslove, održane je i sastanak s ministrima vanjskih poslova šest zemalja Istočnog partnerstva, kako bi se obilježila 10. obljetnica toga foruma za suradnju sa zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tih šest zemalja podijeljene su u dvije skupina, od kojih jedna, Ukrajina, Gruzija i Moldavija, žele tješnju integraciju s Europskom unijom.

Glavne teme sastanka Vijeća za vanjske poslove bile su stanje u Libiji i afričkoj regiji Sahel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.