Priznanje mjanmarske vojske o ubijanju Rohindža je “vrh ledenog brijega”

epa06399517 (FILE) - Myanmar police officers stand guard at Yebawkya village of Maungdaw township in Rakhine State, western Myanmar, 27 September 2017 (reissued 20 December 2017). Myanmar said it found 10 bodies buried in a mass grave in a village in northern Rakhine state on 20 December 2017, a day after the military launched an investigation in the area. More than 646,000 Rohingya refugees have crossed the border from Myanmar into Bangladesh, following the Myanmar army's 25 August crackdown on Rohingya rebels in the state of Rakhine. EPA/NYEIN CHAN NAING

Priznanje glavnog zapovjednika mijanmarske vojske o ubojstvu desetorice Rohindža u sjevernoj državi Rahin, samo je djelić istine o zločinima koje sigurnosne snage čine nad tom muslimanskom manjinom, ocijenile su skupine za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupine Fortify Rights, Amnesty International i Human Rights Watch rekli su da je priznanje o ubojstvu deset muslimana u selu Inn Dinn 2. rujna samo “vrh ledenog brijega” i zatražile su međunarodnu istragu.

Riječ je o rijetkom priznanju prijestupa mjanmarske vojske koja je 25. kolovoza počela veliku protuofenzivu na sjeveru pokrajine Rahin kao odgovor na militantne napade Rohingye, pokrenuvši time egzodus više od 650 tisuća pripadnika te manjine.

Matthew Smith, jedan od utemeljitelja i direktor skupine Fortify Rights, rekao je da su dokumentirali slične zločine počinjene u toj sjevernoj državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pokolji i masovne grobnice su stvarnost u sva tri grada na sjeveru”, rekao je Smith za dpa.

Amnesty International dokumentirao je “veliku količinu dokaza” u selima u tom području u kojem su “vojnici ubijali i silovali Rohindže, spaljivali njihova sela”, rekao je  James Gomez, direktor Amnesty Internationala za jugoistočnu Aziju i Pacifik u priopćenju objavljenom u srijedu.

Phil Robertson, zamjenik direktora za Aziju skupine Human Rights Watch, pozvao je mjanmarsku vladu da “dopusti UN-ovu istražnom povjerenstvu ulazak u zemlju” kako bi istražilo navode o zločinima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedinjeni narodi i Sjedinjene Države su djelovanje vojske proglasili etničkim čišćenjem. Mjanmar to odbacuje, tvrdeći da su njegove snage provodile legitimne operacije protiv pobunjenika.

Nakon otkrića masovne grobnice s 10 tijela u prosincu vojska je pokrenula istragu i rekla da će počinitelji odgovarati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.