U zajedničkom priopćenju Rusije i Kine navodi se da je rastuće partnerstvo između dviju zemalja dosegnulo najvišu razinu ikada, no u priopćenju se navodi da ono nije usmjereno protiv bilo koje druge zemlje i ne predstavlja “vojno-politički savez”.
Kineski predsjednik Xi Jinping i ruski predsjednik Vladimir Putin potpisali su niz dokumenata o “strateškoj suradnji” između Pekinga i Moskve nakon, kako je Putin opisao, “uspješnih i konstruktivnih” razgovora u Kremlju, piše rferl.org
Potpisan niz sporazuma
Xi je rekao da jedan od sporazuma koje je potpisao s Putinom dovodi veze u “novu eru” suradnje.
Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov kineski gost Xi Jinping potpisali su više od desetak dokumenata o povećanju suradnje u područjima od trgovine i industrije do znanosti i vojske.
“Potpisali smo izjavu o produbljivanju strateškog partnerstva i bilateralnih veza, koje ulaze u novu eru”, rekao je Xi nakon razgovora s Putinom 21. ožujka s ciljem učvršćivanja partnerstva “bez ograničenja” koje su dvojica čelnika najavila samo nekoliko tjedana prije nego što je Rusija napala Ukrajinu u veljači 2022. godine
Ruska državna televizija prenosila je ceremoniju potpisivanja koja je održana u Kremlju drugog dana trodnevnog posjeta Xija glavnom gradu Rusije.
Xi je odao priznanje “konstruktivnim razgovorima” koje je vodio s Putinom, govoreći o proširenju trgovinske i gospodarske suradnje s Rusijom, uključujući izvoz više kineske elektroničke robe.
Putin je rekao da su dogovorene dodatne isporuke plina Kini, te da dvije zemlje planiraju proširiti svoje prometne veze izgradnjom cesta i mostova.
> SAD o posredovanju Kine: Neprihvatljiv je poziv na primirje jer je to ratifikacija ruskog osvajanja
Zajedničko priopćenje Rusije i Kine
U zajedničkom priopćenju navodi se da je rastuće partnerstvo između dviju zemalja dosegnulo najvišu razinu ikada, no u priopćenju se navodi da ono nije usmjereno protiv bilo koje druge zemlje i ne predstavlja “vojno-politički savez”.
Odnosi Rusije i Kine “ne čine blok, nemaju konfrontirajuću prirodu i nisu usmjereni protiv trećih zemalja”, stoji u zajedničkoj izjavi.
Što se tiče rata u Ukrajini, Xi je rekao da Peking podupire diplomatsko rješenje sukoba.
“Vodimo se načelima Ujedinjenih naroda… i promičemo mirno rješenje rata u Ukrajini”, rekao je Xi. “Uvijek smo za mir i dijalog”, dodao je, ponavljajući “neutralno stajalište” Kine o Ukrajini.
Zapadne zemlje odbacile prijedlog Kine o prekidu vatre
Zapadne zemlje odbacile su kineski prijedlog – dokument u 12 točaka koji poziva na deeskalaciju i eventualni prekid vatre u Ukrajini – jer odražava ruske teme razgovora.
Ukrajinski predsjednik Volodymir Zelenskij rekao je da je Kijev pozvao Kinu da potpiše mirovni plan koji je predložila Ukrajina, ali nije dobio odgovor.
Zelenskij je više puta tražio telefonski razgovor sa Xijem, ali ništa nije dogovoreno, prema ukrajinskim dužnosnicima.
Putin je rekao da bi se prijedlozi Kine mogli koristiti kao temelj za mirovno rješenje u Ukrajini, ali je rekao da zapadne zemlje koje podupiru Kijev još nisu spremne.
“Vjerujemo da su mnoge odredbe mirovnog plana koje je iznijela Kina u skladu s ruskim pristupima i da se mogu uzeti kao osnova za mirno rješenje kada za to budu spremni na Zapadu i u Kijevu. Međutim, do sada smo ne vidim takvu spremnost s njihove strane”, rekao je Putin.
SAD se protivi prekidu vatre u ovom trenutku
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby odbacio je Xijeve posredničke napore, rekavši da Kina nema nepristrano stajalište o ratu. Kirby je također rekao novinarima u Bijeloj kući da ništa što je proizašlo iz sastanka Xi-Putin ne ukazuje da će rat uskoro završiti.
Kirby je rekao da se tijekom sastanka jasno vidjelo da se Putin nada nabavi smrtonosnog oružja od Kine.
“Možete vidjeti u onome što gospodin Putin radi… da ima poteškoća s resursima i da ih pokušava prevladati”, rekao je Kirby.
Kirby je dodao da je jedan od razloga zašto se Sjedinjene Američke Države protive prekidu vatre u ovom trenutku taj što bi to Putinu dalo vremena da nadoknadi nedostatak resursa.
Nema dokaza da je Kina pristala isporučiti smrtonosno oružje Rusiji, rekao je 21. ožujka u Bruxellesu glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. Zapadne zemlje upozorile su Kinu da riskira kažnjavanje ekonomskim sankcijama ako Rusiji pošalje smrtonosno oružje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa