SAD i saveznici traže ‘hitnu akciju’ za usporavanje zagrijavanja Arktika

031000-N-XXXXB-001 Arctic Circle (Oct. 2003) -- Three Polar bears approach the starboard bow of the Los Angeles-class fast attack submarine USS Honolulu (SSN 718) while surfaced 280 miles from the North Pole. Sighted by a lookout from the bridge (sail) of the submarine, the bears investigated the boat for almost 2 hours before leaving. Commanded by Cmdr. Charles Harris, USS Honolulu while conducting otherwise classified operations in the Arctic, collected scientific data and water samples for U.S. and Canadian Universities as part of an agreement with the Artic Submarine Laboratory (ASL) and the National Science Foundation (NSF). USS Honolulu is the 24th Los Angeles-class submarine, and the first original design in her class to visit the North Pole region. Honolulu is as assigned to Commander Submarine Pacific, Submarine Squadron Three, Pearl Harbor, Hawaii. U. S. Navy photo by Chief Yeoman Alphonso Braggs. (RELEASED)

Predstavnici SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Južne Koreje, Nizozemske, Poljske, Singapura, Španjolske i Europske unije izrazili su u zajedničkoj izjavi kako smatraju ozbiljnim znanstvena upozorenja vezana uz zagrijavanje Arktika, koje se na globalnoj razini dvostruko ubrzalo, te su upozorili da bi smanjivanje ledenjaka i topljenje snijega i leda u toj regiji moglo ubrzano djelovati na promjenu klime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su se zauzeli za “uspješan i ambiciozan ishod” razgovora o klimi koji će se održati u Parizu kasnije ove godine.

Predstavnici zemalja okupljenih na klimatskoj konferenciji na Aljaski također su izrazili potporu sporazumu o smanjenju emisije čađi, koji su postigle arktičke zemlje ranije ove godine, kao i naporima za smanjenje emisija metana kako bi se usporilo zagrijavanje Arktika. Zauzeli su se i za dodatna znanstvena istraživanja o učincima klimatskih promjena na Arktiku.

Ovaj summit uključuje i sastanak ministara vanjskih poslova posvećen globalnim učincima klimatskih promjena i jačanju koordinacije u rješavanju arktičkih problema, priopćio je State Department. Summit je i prilika za brojne političke susrete i razgovore o klimatskim promjenama ali i o pitanjima poput nereguliranog ribolova, obnovljive energije i suradnje u znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama: Svijet mora postići sporazum o klimi u Parizu “dok je to još moguće”

Američki predsjednik Barack Obama istaknuo je kako se svjetski čelnici moraju na summitu UN-a u prosincu složiti oko smanjenja emisija ugljika s obzirom da se klima mijenja brže nego li se poduzimaju napori na smanjenju globalnog zagrijavanja.

Na sastanku posvećenom klimatskim promjenama Obama je kazao da SAD priznaje da u velikoj mjeri sudjeluje u podizanju prosječne temperature na Zemlji te da prihvaća svoju odgovornost da pomogne riješiti problem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ova godina u Parizu mora biti godina kada će svijet konačno postići sporazum o zaštiti jedine planete koju imamo dok je to još uvijek moguće”, kazao je Obama.

Arktik već doživljava učinke klimatskih promjena, kazao je Obama upozorivši da Aljaska ima “jednu od najbržih stopa erozije obale na svijetu”, što predstavlja prijetnju obalnim naseljima.

Šumski požari ubrzavaju zatopljavanje permafrosta, što predstavlja prijetnju kućama i oštećuje ceste u toj državi i također oslobađa ugljik pohranjen u tlu, što doprinosi problemu, kazao je Obama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je dodao da sve to dokazuje kako problem koji je jednom bio daleka prijetnja sada sve više postaje stvarnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.