Dok je u SAD-u i Velikoj Britaniji trenutačno na djelu velika političko-medijska antiruska histerija, Njemačka se posljednjih mjeseci drži u tom sukobu po strani.
> Ukrajina optužuje Berlin: Brine nas pasivnost i držanje Njemačke u ovoj krizi
Nijemci se ne žele uključiti u spor s Rusijom
Veliki dio zapadne političke javnosti, osobito anglosaksonske (SAD, Velika Britanija, Australija) zaoštrila je posljednjih mjeseci retoriku protiv Rusije. Nije to nešto novo, čak je i predsjednik Trump koji je htio približiti odnose Rusije i SAD-a početkom mandata, morao od toga odustati.
Prema svakodnevnom pisanju tamošnjih medija i izjava političara, početak rata između Ukrajine i Rusije samo je pitanje trenutka.
Na drugoj strani, iz Moskve stižu drugačije poruke, o željama Rusije da se nastala situacija riješi na miran način. Mnogi su iznenađeni i stavom Njemačke, koja se ne želi uključiti u kampanju koja dolazi iz Washingtona i Londona. Jedan od razloga su vjerojatno traumatična povijesna iskustva koje su donijeli ratovi između Njemačke i Rusije, koje su doslovno u I. i II. svjetskom ratu imale enormne ljudske žrtve, ali i teške ekonomske, političke, demografske i druge posljedice.
Njemačka je de facto izašla iz NATO-a?
Jučer je tijekom nacionalne radijske emisije Hugha Hewitta, senator Ben Sasse reagirao na pogoršanu situaciju između Rusije i Ukrajine, za koju neki impliciraju da će završiti invazijom Rusije na Ukrajinu, piše Breitbart.
Hewitt je zatražio od zastupnika Nebraske da reagira na njemačke napore da se blokira vojna pomoć Ukrajini. Upitao se je li to znak da je Njemačka napustila NATO.
“Je li Njemačka zapravo napustila NATO?” upitao je Hewitt.
“Ja sam smrtno ozbiljan. Ako sprječavaju prelet britanskih zaliha u Ukrajinu, a odbijaju dopustiti baltičkim državama da pošalju minobacače koje je Njemačka prodala Ukrajini, oni se zapravo vraćaju na poziciju srednjoeuropskog arbitra između Rusije i Zapada. Vjerujem da su napustili NATO.”
“Svakako se osjeća de facto, možda ne de jure, ali de facto osjeća se kao da se Njemačka svojim odlukama pokušava vratiti u vrijeme prije pojave NATO-a u povijesti”, odgovorio je Sasse.
“I očito, to je užasno vrijeme. To je neuspjeh vodstva… Ali sada smo na mjestu gdje NATO očito nije ono što je bio i ono što bi trebao biti. Čini se kao da se njemački čin posljednjih dana i tjedana u stvarnosti osjeća kao napuštanje NATO-a.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa