Sirija je prošle godine bila najopasnija zemlja za medicinsko osoblje koje radi u područjima sukoba, daleko ispred palestinskih teritorija, Pakistana i Jemena, prema statistikama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) objavljenim u četvrtak.
Prvi puta UN-ova agencija objavljuje takve podatke, objasnio je medijima direktor za upravljanje hitnim stanjima u WHO Rick Brennan. Podaci se odnose na napade i druge oblike nasilja koje je zabilježilo medicinsko osoblje u posljednje dvije godine u 19 zemalja.
“Najviše zabrinjava što su dvije trećine tih napada bile namjerne”, rekao je Brennan. “Ti napadi su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i ako budu dokazana mogu se smatrati ratnim zločinima”, dodao je.
Prema tom izvješću prošle godine je 256 napada na medicinsko osoblje zabilježeno u 19 zemalja. U tim napadima je ubijeno 434 osoba, zdravstvenih djelatnika, pacijenata i drugih civila.
Godine 2014. u 338 napada je ubijeno 525 osoba.
U Siriji je WHO prošle godine zabilježila 135 napada i drugih nasilja na medicinsko osoblje i medicinske infrastrukture. U tima napadima je ubijena 173 osoba. Godine 2014. je u 93 napada ubijeno 179 osoba.
Ostala kritična područja opasna za medicinsko osoblje su palestinsko područje, Pakistan, Libija, Jemen i Irak.