Šokantna istraga: Danska tisućama inuitskih djevojčica s Grenlanda bez odobrenja ugrađivala spirale

grenlanda
iStock

Danska i Grenland službeno su pokrenuli dvogodišnju istragu o kontroli rađanja koju su danski liječnici provodili nad domorodačkim djevojčicama Inuita s Grenlanda. Procjenjuje se kako su tisućama inuitskih djevojčica, nekima starim tek 12 godina, ugrađivali kontracepcijske spirale bez njihova odobrenja i bez znanja roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ženama i djevojkama kojima je ugrađena spirala bila je Naja Lyberth. Bilo je to 1970-ih kada je liječnik rekao tada 13-godišnjoj Naji da ode u lokalnu bolnicu kako bi joj ugradili spiralu nakon rutinskog školskog liječničkog pregleda.

“Nisam zapravo znala što je to jer mi nikad nije objasnio niti dobio moje dopuštenje”, kaže Naja, koja je u to vrijeme živjela u Maniitsoqu, gradiću na zapadnoj obali Grenlanda.

“Bojala sam se. Nisam mogla reći roditeljima”, kaže ona. “Bila sam djevica. Nikada nisam čak ni poljubila dječaka.” Sada 60-godišnja Naja jedna je od prvih koja je progovorila o tome što se dogodilo, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Bilo je zastrašujuće”

”Bilo je jako zastrašujuće. Oprema koju su liječnici koristili bila je tako velika za moje tijelo – bilo je kao da imam noževe u sebi”, dodala je.

Ona je osnovala Facebook grupu kako bi omogućila ženama da podijele zajednička iskustva i pomognu jedna drugoj da se nose s traumom.

Prema nekim informacijama, 4500 žena i djevojaka – otprilike polovica svih plodnih žena na Grenlandu, imalo je implantiranu spiralu 1966. i 1970.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komplikacije

Postupci su se nastavili do sredine 1970-ih. Od toga je nejasno u koliko je slučajeva izostao pristanak jer su među pogođenima bile i djevojčice od 12 godina, a nekoliko ih je javno izjavilo da nisu bile dobro informirane.

”Toliko žena mi se javlja”, kaže Naja. “Čini se da što su djevojke bile mlađe, to su imale više komplikacija zbog spirale”, dodaje. Napominje da mnoge od njih poslije nisu mogle imati djecu.

”Nisam imala pojma o čemu se radi, niti što je spirala”

Arnannguaq Poulsen dobila je spiralu kada je imala 16 godina, ne na Grenlandu, već na danskom tlu. Studirala je u internatu za grenlandsku djecu na otoku Bornholmu 1974. godine.”Nisu me pitali prije zahvata, a ja nisam imala pojma o čemu se radi, niti što je spirala”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogla je putovati kući samo jednom godišnje i sigurna je da njezini roditelji nisu konzultirani. Arnannguaq opisuje patnju i kaže da je uklonila spiralu kada se vratila kući na Grenland godinu dana poslije, sa 17 godina.

Katrine Jakobsen iz Nuuka kaže da je imala samo 12 godina kada joj je ugrađena spirala. Sjeća se da ju je 1974. djevojka rođaka odvela liječniku.

”Nikada nisam imala djece”

Imala je spiralu gotovo dva desetljeća i trpjela je bolove i niz komplikacija. U kasnim 30-ima  odstranjena joj je maternica. ”To je imalo veliki utjecaj na moj život. Nikad nisam imala djece”, kaže.

Grenlandska vlada preuzela je kontrolu nad zdravstvenom politikom od Kopenhagena tek 1992. U izjavi u petak, danski ministar zdravstva Magnus Heunicke rekao je da će istraga rasvijetliti odluke koje su dovele do ove prakse i kako je ona provedena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo pokrenuti istragu kako bismo znali je li to zapravo bio genocid”, kaže predsjedavajući vijeća Qivioq Loevstroem.

U ožujku se Danska ispričala i isplatila odštetu šestorici Inuita koji su odvojeni od svojih obitelji i poslani u Dansku kao dio neuspjelog društvenog eksperimenta iz 1950-ih.
Tijekom ljeta, grenlandski parlament izglasao je posebnu komisiju koja će ispitati dekolonizaciju Danske nakon 1953.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.