Sporazum o migrantima sa SAD-om ključna tema gvatemalskih predsjedničkih izbora

epa07768333 A man casts his vote at a polling station in Chinaulta, Guatemala, 11 August 2019. Guatemala holds its presidential elections on 11 August 2019. EPA/ESTEBAN BIBA

Gvatemalci su u nedjelju izašli na izbore kako bi izabrali novog predsjednika koji će se suočiti s posljedicama nepopularnog sporazuma, sklopljenog sa SAD-om, prema kojemu će Gvatemala biti tampon zona koja sprječava priljev ilegalnih migranata u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod prijetnjom ekonomskih sankcija ako ne pristane na sporazum, predsjednik Gvatemale Jimmy Morales potpisao je sporazum u srpnju kojim je Gvatemala postala takozvana sigurna treća zemlja za migrante, usprkos velikom siromaštvu i nasilju u toj zemlji.

Oba kandidata na izborima, blagi favorit, konzervativac, Alejandro Giammattei i lijevo centristička bivša prva dama Sandra Torres, kritizirali su sporazum, ali je nejasno hoće li moći učiniti nešto da spriječe njegovu provedbu.

“Mislim da je to najsmješnija stvar koju je ovaj predsjednik mogao učiniti, ako je Gvatemala zaglibila u siromaštvo, kako će primiti migrante, ako mi sami nemamo što za jesti”, rekla je za Reuters šezdesetpetogodišnja Mercedes Escoto, umirovljena učiteljica i pristaša Giammatteija glasujući u Guatemala Cityju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema anketi gvatemalskih novina Prensa Libre preko 80 posto Gvatemalaca protivi se ideji da njihova zemlja prihvaća tražitelje azila.

Oba kandidata tvrde da bi zastupnici u parlamentu trebali iznijeti svoje mišljenje o sporazumu.

Prema sporazumu migranti iz Hondurasa i Salvadora mogu zatražiti azil u Gvatemali, što isključuje traženje azila u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Torres je također kritizirala sporazum te se zalaže za sklapanje, za Gvatemalu boljeg trgovinskog sporazuma sa SAD-om, nakon čega bi se razmotrilo pristajanje na sporazum o migrantima.

Giammattei, po zanimanju kirurg, obećao je uvesti smrtnu kaznu za neke kriminalce te je obećao izgraditi “investicijski zid” na granici s Meksikom kako bi zaustavio migrante.

Istraživanje javnoga mišljenja CID-Gallup na 1216 glasača provedeno između 29. srpnja i 5. kolovoza dalo je Giammatteiju prednost u drugom krugu s 39,5 posto potpore u odnosu na 32,4 posto potpore za Torres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedno ovo dvoje kandidata već pet puta nije uspjelo dobiti predsjedničke izbore. Mada je Torres završila na prvom mjestu u prvom krugu izbora u lipnju, ona je polarizirajuća osoba. Međunarodno povjerenstvo protiv nekažnjivosti u Gvatemali, UN-ovo tijelo protiv korupcije, optužilo je Torres za nepravilnosti u financiranju kampanje. Kao kandidat ona trenutno uživa imunitet od progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.