Sramotna objava SZO-a: Naveli Downov sindrom kao urođenu manu koju treba spriječiti

szo down
Foto: SZO, Depositphotos

Osobe s Downovim sindromom i njihove obitelji ostale su šokirane i utučene nedavnom objavom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) na društvenim mrežama koja je nedavno navela Downov sindrom kao urođenu manu koja se može spriječiti. Ipak, ne postoji način na koji se Downov sindrom može spriječiti. „Eliminirati“ Downov sindrom znači eliminirati one koji ga imaju pobačajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Svjetski dan osoba s Downovim sindromom: Obujte šarene čarape i podržite ih!

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Downov sindrom naveden kao “najčešća urođena mana”

„Danas je Svjetski dan urođenih mana“, originalno je napisao SZO 3. ožujka, prema slikama zaslona koje se nalaze ispod. „Većina urođenih mana može se spriječiti i suzbiti kvalitetnom skrbi za trudnice i novorođenčad. Ipak, svake godine, one uzrokuju smrt približno 250 000 beba u samo mjesec dana od rođenja. “Downov sindrom tada je naveden kao jedna od ‘najčešćih teških urođenih mana’. Nakon velikog broja negativnih reakcija, Organizacija je uredila objavu na Facebooku i uklonila Downov sindrom s popisa te izbrisala paragraf s tom informacijom. Ipak, čini se da je i objava na Twitteru također uključivala Downov sindrom kao urođenu manu.

Negativne reakcije roditelja na objavu SZO-a

Voditeljica vijesti Rachel Campos-Duffy, majka devetero djece – uključujući jedno s Downovim sindromom, odgovorila je SZO-u vlastitom objavom.“[…]#WHO. Downov sindrom NIJE urođena mana. To je kromosomsko odstupanje. Moje dijete s Downovim sindromom je jednako ljudsko biće i jednako vrijedno kao bilo koje od moje ostale djece. Ovi komentari vode do diskriminacije i pobačaja. Slavite, a ne eliminirajte razlike.“

Jednako tako, Kurt Kondrich, pisac, pravnik i otac Chloe koja ima Downov sindrom, objavio je na Twitteru: „Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je objavila da je Downov sindrom ‘teška urođena mana’! Moja čudesna kćer Chloe koja je promijenila svijet ima odgovor!“ Objava je uključivala fotografiju na kojoj je Chloe, po kojoj je ime dobio pensilvanijski zakon – Chloein zakon – koji omogućava roditeljima djece kojima je prenatalno dijagnosticiran Downov sindrom da dobiju sve informacije, sredstva i potporu. Na fotografiji piše: „Ja sam Chloe Emmanuelle Kondrich i ja NISAM ‘teška urođena mana’“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobe sa sindromom Down na meti pobačaja

Facebook stranica, Raising Josee Hope, također je komentirala SZO-ovu klasifikaciju Downova sindroma: „Jedini način da se spriječi Downov sindrom je pobačajem, zar se za to zalažu?! Cijenila bi se isprika zajednici, a ne uređivanje objave. A pitate se zašto NEMAMO IZBORA nego se neumorno boriti?!! Zamislite da se govori o vašem djetetu. To nam uništava dan. Oduzima nam vrijeme s našom djecom. Ova borba nam lomi srca. Ne želimo biti ‘snažne majke ratnice’, želimo samo uživati u životu s našom djecom znajući da su sigurni. Kada vrhovno svjetsko zdravstveno tijelo nazove tvoje dijete urođenom manom koja se može spriječiti, čemu se možemo nadati?“

Ljudi s Downovim sindromom su ljudska bića istinske vrijednosti, ali su neprestano na meti pobačaja. Stopa pobačaja djece kojoj je prenatalno dijagnosticiran Downov sindrom u SAD-u je približno 70 %.

Roditelji se bore protiv pritiska da pobace svoju djecu, ali kako sudeći po objavi SZO-a, pred njima je još puno posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prevela/uredila: Matijana Đuka

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.