Srbi idu korak dalje: U filmu ‘Oluja’ veličat će ulogu Živka Koraća, notornog pijanice i osvjedočenog četnika

Foto: snimka zaslona

Nakon serije “Ravna gora” koja je na RTS-u objavljena 2013. i 2014. godine, kojoj je režiser osvjedočeni četnik i poluuspješni glumac Radoš Bajić, mislili smo da je tu došao kraj revidiranju povijesti iz srpske filmske perspektive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj seriji u kojoj je ulogu četničkog vođe Draže Mihailovića prihvatio etablirani srpski glumac Nebojša Glogovac (sada pokojni), četnici se prikazuju kao borci za oslobođenje Srbije, gotovo kao antifašisti. Totalno drukčije od onoga kako su prikazani u filmovima “Užička republika”, “Neretva” i “Sutjeska” i kakvu su ulogu uistinu imali u Drugom svjetskom ratu kao sluge okupatora. Sluge okupatora po novijoj srpskoj reviziji povijesti su bio samo Dimitrije Ljotić i Milan Nedić i nitko više, a za desetak godina to neće biti ni oni, pa ispada da u Srbiji nije ni bilo izdajnika.

Četnik iz Velikog Šušnjara

Sada Srbi idu korak dalje i snimaju film “Oluja” režisera Miloša Radunovića, u kojem se veliča uloga Živka Koraća, notornog pijanice i osvjedočenog četnika iz Velikog Šušnjara, koji se nije htio predati nakon “Oluje” nego je pet godina lunjao naoružan po Banovini te je u tom razdoblju ubio četvero nedužnih hrvatski građana, dok nije počinio samoubojstvo na srpsku Novu godini 2001. godine okružen hrvatskim policajcima, prenosi Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se ne bi ni znalo da se snima film o Koraću, da na jednom setu na Tari na sjeveru Crne Gore (gdje se dio serije snima) s litice nije pao filmski radnik i poginuo. Glavnu ulogu u filmu igra Jovo Maksić koji je imao 23 godine kada je 1995. iz Knina u koloni srpskih izbjeglica pobjegao za Beograd.

Korać je seriju svojih zločina nakon “Oluje” počeo ubojstvom hrvatskog branitelja Stjepana Banića, koji je donosio hranu njegovoj baki Sofiji, nemajući pojma da ona gotovo godinu dana na tavanu skriva svog naoružanog unuka. Nakon što je došlo do slučajnog susreta, Korać je ubio dobronamjernog Banića, odjenuo uniformu Vojske RSK i otisnuo se u šumu.

> Židovski znanstvenici i analitičari razotkrivaju srpsko svojatanje holokausta i antisemitizam

Kako se Korać skrivao toliko dugo od hrvatskih vlasti nije ni do danas jasno (ne bojte se, to će razjasniti film), ali s njim susret nisu mogli izbjeći Gordan i Vjekoslava Škrtić, zagrebački bračni par koji se doselio u te krajeve kako bi se bavili stočarstvom. Korać ih je ubio u vrletima Zrinske gore kada su na njega naišli tražeći odbjeglu ovcu iz stada. Lovca Stipu Jurića je ubio kada je ovaj slučajno nabasao na njegovu kolibu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koraćevu su nastambu (a bilo ih je oko tridesetak) slučajno otkrili lovci i pozvali policiju, te se oko njega počeo stezati obruč. Nije se htio predati nego je aktivirao ručnu bombu koja mu je raznijela utrobu. Bio je to njegov kraj.

Korać nije nanosio zlo samo Hrvatima. Kao prgav čovjek i alkoholičar, sredinom lipnja 1994. za vrijeme okupacije Banovine s više metaka iz automatske puške pucao je na svog kolegu iz četničke postrojbe, zastavnika Dragana Ljubišića kojeg je pogodio s nekoliko metaka, ali proces protiv njega nikada nije okončan.

> Tragična vijest o pogibiji scenskog radnika otkrila da Srbi punom parom snimaju ‘Oluju’, igrani film i seriju u 12 nastavaka

Umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Ivica Pandža Orkan, vlasnik najobimnije građe o onima koji su ratovali protiv Hrvatske i koji je bio stručni suradnik na izradi dokumentarnih filmova Pavla Vranjicanija “Amarcord” i “Komšije”, podsjeća da to nije prvi film o Živku Koraću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Prvi su film, istina dokumentarni u trajanju od pola sata, 2006. napravili branitelji s Banovine, a prikazan je u emisiji “Istraga” na Novoj TV, baš kako se zločin Živka Koraća nikada ne bi zaboravio. Koraća je glumio Željko Kardaš, inače ratni pomoćnik zapovjednika naše Druge gardijske brigade za političku djelatnost, i to je napravio odlično. Željko je iz sela Dragutinici pa je Koraća znao iz mladosti, kao seoskog propalicu iz susjednog sela Veliki Šušnjar, koji je eto kasnije postao i serijski ubojica.

Doznajem da ga Srbi u ovom filmu prikazuju kao srpskog diverzanta koji je pet godina prkosio hrvatskim vlastima i kao posljednjeg krajiškog vojnika koji se radije ubio nego predao hrvatskim vlastima. Ne znam je li se imenom i prezimenom spominje baš Živko Korać, ali situacije iz Koraćeva života su preočite u tom filmu, samo će vjerojatno nedužni civili koje je Korać ubio u filmu biti pretvoreni u hrvatske policajce koji su ga proganjali i tražili.

Kult odvojen od stvarnog života

Taj kult Živka Koraća kojeg Srbi gaje nema veze s njegovim stvarnim životom. Prije tri godine krajiška grupa “Prinicip” je o njemu ispjevala pjesmu u kojoj se ne spominju njegove žrtve nego se Koraća prikazuje kao srpskog vojnika koji je prkosio novoj hrvatskoj vlasti i koji se radije ubio nego pao u ruke neprijatelju. O Koraću postoji i animirani film i još niz priča koje nemaju veze s istinom, jer se ne radi o nikakvom heroju nego o ubojici civila i propalici kojeg su prije rata napustili i žena i dvoje djece radi njegove nasilne naravi. Njegova kći Nataša često reagira na napise o svom ocu, a čujem da se oglasio i sin poginulog filmskog radnika na setu filma, inače poznati srpski reper – rekao je Pandža, koji je cijeli svoj život posvetio doznavanju prave istine o onima koji su ratovali protiv Hrvatske.

Nakon “Dare iz Jasenovca”, Srbi pripremaju još jednu reviziju povijesti i uloga nekih osoba u njoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je Rajko Grlić snimio film i o srpskom razbojniku Jovi Stanisavljeviću Čarugi kojeg je glumio pokojni Ivo Gregurević, ali Čaruga je barem nakon svojih razbojstava davao i sirotinji, dok je Živko Korać samo uzimao. I to najvrjednije – ljudske živote nedužnih hrvatskih građana.

Čekamo kako će biti predstavljen u filmu “Oluja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.