Srpskom ratnom dužnosniku 11 godina zatvora za zločine u okolici Sarajeva

Foto: Wikimedia

Bivši predsjednik Kriznog stožera srpskih vlasti u Vogošći kod Sarajeva Jovan Tintor osuđen je u četvrtak na 11 godina zatvora za ratne zločine počinjene nad Hrvatima i Bošnjacima na području te općine u sklopu udruženog zločinačkog pothvata počinjenog sredinom 1992. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica sudskog vijeća Minka Kreho istaknula je da je analizom materijalnih dokaza zaključeno kako je ratni predsjedenik Kriznog stožera u Vogošći sudjelovanjem u udruženom zločinačkom poduhvatu nastojao provesti etničko čišćenje civila hrvatske i bošnjačke nacionalnosti s područja ove općine.

Sudjelovao je u uspostavi logora ‘Bunker’ te je imao nadzor nad tim zatočeničkim centrom.

“Vijeće zaključuje da je optuženi Tintor znao i bio upoznat s premlaćivanjem zatvorenika i da je bio u poziciji to spriječiti. Vijeće zaključuje da je optuženi odgovoran za zatvaranje civila i njihove nehumane uvjete”, pojasnila je sutkinja Kreho.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nepravomoćno osuđeni ratni srpski dužnosnik proglašen je krivim i za iznimno brutalno zlostavljanje jedne trudnice, dok je oslobođen krivnje za stradanje 13 civila koji su iz logora Bunker odvedeni u nepoznatom pravcu i ubijeni, kao i za odvođenje na prisilne radove zatvorenika i ubojstvo šest civila jer se za te točke nije mogla naći Tintorova odgovornost.

Bivši predsjednik Kriznog stožera srpskih vlasti u Vogošći kod Sarajeva Jovan Tintor uhićen je početkom 2016. na graničnom prijelazu sa Srbijom po tjeralici koja je za njim raspisana 1999. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.