Turska će morati istupiti iz svojeg sporazuma s Europskom unijom o zaustavljanju priljeva migranata u Uniju ako EU ne usvoji bezvizni režim za Turke, rekao je ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu.
Bezvizni pristup EU-u, glavna nagrada za suradnju Ankare u zaustavljanju priljeva migranata u Europu, predmet je odgađanja zbog spora oko turskog protuterorističkog zakona i Ankarine žestoke reakcije nakon propalog puča.
Cavusoglu je rekao njemačkom listu Frankfurter Allgemeine Zeitung da je sporazum o suzbijanju migrantskog priljeva funkcionirao zbog “veoma ozbiljnih mjera” koje je poduzela Ankara.
“No sve to ovisi o ukidanju zahtjeva za vizom za naše građane, što je također jedna od točaka sporazuma od 18. ožujka”, rekao je Cavusoglu u unaprijed objavljenim ulomcima izjave koja će biti objavljena u broju od ponedjeljka.
“Ako ne dođe do vizne liberalizacije, bit ćemo prisiljeni povući se iz dogovora o vraćanju (migranata) i sporazuma od 18. ožujka”, rekao je dodajući kako turska vlada očekuje točan datum vizne liberalizacije.
“Mogao bi to biti početak ili sredina listopada, ali čekamo na čvrst datum”.
Europski povjerenik Guenther Ottinger rekao je nedavno kako ne vidi da će EU dati Turcima mogućnost putovanja bez viza ove godine zbog žestokog odgovora Ankare nakon propalog vojnog puča sredinom srpnja.
Turska uhitila 11 komandosa koji su pokušali zarobiti Erdogana
Turske specijalne snage uhvatile su 11 komandosa u bijegu koji su bili upleteni u pokušaj zarobljavanja predsjednika Tayyipa Erdogana za vrijeme neuspjelog udara prošli mjesec, objavila je državna agencija Anadolija u ponedjeljak.
Jedanaestorica vojnika bili su dijelom skupine koja je izvela napad na hotel gdje je Erdogan odsjeo u noći 15. srpnja u jugozapadnom resortu Marmaris.
Predsjednik, kojemu je dojavljeno da je u opasnosti, napustio je hotel do trenutka kad su stigli.
Njihovo uhićenje uslijedilo je nakon što je Turska otpustila još 1400 članova svojih oružanih snaga i kao mjeru jačanja kontrole u vojsci nakon pokušaja udara u nedjelju ispunila vojno vijeće vladinim ministrima.
Anadolija je izvijestila da su bjegunci uhvaćeni u okrugu Ula u pokrajini Mugla nakon što su žandamerijske specijalne snage, podržane helikopterima i bespilotnim letjelicama, nakon dojave poslane na to područje.
Pucnjava je izbila kad su se specijalne snage sukobile s bjeguncima, no nema izvješća o mogućim žrtvama.
Deseci prosvjednika okupili su se i dovikivali pred žandarmerijskom postajom gdje su bili komandosi prije no što su odvedeni u policijsku postaju u tom području.
Navodno je ukupno 37 vojnika upleteno u neuspjelu operaciju zarobljavanja Erdogana u Marmarisu i 25 ih je uhvaćeno ranije, navodi Anadolija.
Posljedice Erdoganova gušenja otpora su – više od 60.000 ljudi u vojsci, pravosuđu, javnim službama i školama je pritvoreno, suspendirano ili je pod istragom, što je uznemirilo turske saveznice u NATO-u te stvorilo napetosti između Ankare i Zapada.
Turska je optužila islamskog klerika Fertullaha Gulena za organizaciju neuspjelog puča. Gulen, koji živi u samonametnutom izgnanstvu u SAD-u, negirao je optužbe i osudio je pokušaj udara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa