U Sarajevu je sve spremno za dolazak pape Franje

epa04782475 The papal chair on the stage where Pope Francis will lead a mass during his visit to Sarajevo on 06 June 2015, at Kosevo stadium in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 04 June 2015. In his second trip to the Balkans in little more than two years of his papacy, Pope Francis is expected to renew calls for peace and reconciliation in war-scarred Bosnia. The motto of Francis' one-day trip is 'May peace be with you.' EPA/FEHIM DEMIR

Na stadionu Koševo u Sarajevu sve je spremno za dolazak 65.000 hodočasnika na susret s papom Franjom. Očekuje se da će ih samo iz Hrvatske stići 23.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je planirano da Sveti Otac boravi u Sarajevu tek oko 11 sati njega čeka vrlo zgusnuti raspored ispunjen brojnim susretima s kojih se očekuju važne poruke. Papu će u 9 sati u sarajevskoj zračnoj luci dočekati kardinal Puljić te član Predsjedništva BiH Dragan Čović koji su i čelnici crkvenog odnosno državnog odbora za pripremu Papina posjeta. Potom slijedi službena državna ceremonija dočeka pred Predsjedništvom BiH i razgovori Svetog Oca s najvišim bosanskohercegovačkim dužnosnicima.

Bosanskohercegovački tisak o Papinom posjetu

Središnji događaj ipak će biti dvosatno misno slavlje na stadionu Koševo uz propovjed Svetog Oca. Misu će koncelebrirati svi biskupi iz BiH kao i većina biskupa iz Hrvatske koji također stižu u Sarajevo predvođeni zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem a dolazi i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar. Na misi se očekuje 65 tisuća hodočasnika od kojih će oko 23 tisuće stići iz Hrvatske a među njima bi trebali biti hrvatski ministar financija Boris Lalovac i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.

Pogledajte interaktivni plan Papina posjeta Sarajevu na linku!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa će se posebnom porukom svećenicima, redovnicima i redovnicama obratiti u sarajevskoj katedrali Srca Isusova a potom ga čekaju ekumenski susret s predstavnicima islamske, pravoslavne i židovske vjerske zajendice kao i susret s oko četiri i pol tisuće mladih.

Zatvorenici KPZ Zenica pripremili još jedan dar za papu Franju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan dar zatvorenika Kazneno popravnoga zavoda Zenica kojeg su zatvorenici namijenili za papu Franju stigao je u srijedu 3. lipnja u ured vrhbosanskoga nadbiskupa i metropolita kardinala Vinka Puljića, piše IKA. Riječ je i ovaj put o drvorezbarskom djelu koje je zapravo prigodna kutija za Bibliju. Unutar kutije stoji napisano: “Dragom papi Franji želimo dug život, da nam bude zdrav i da i dalje sa sobom nosi mir, ljubav i toplu Božju riječ gdje god dođe. Svojim dolaskom u Bosnu i Hercegovinu ispunili ste i naša srca srećom i ljubavlju, kao i još jačom vjerom u Boga bez obzira na vjeroispovijest i nacionalnost. Želimo Vam sretan boravak u našoj napaćenoj, ali ponosnoj zemlji. Osuđenici KPZ Zenica”.

Sveta Stolica priznala je Bosnu i Hercegovinu 7. travnja 1992.

Sveta Stolica priznala je Bosnu i Hercegovinu 7. travnja 1992. i s njom uspostavila diplomatske odnose 20. kolovoza 1992. Odlukom Svete Stolice, Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine osnovana je 8. prosinca 1994. godine. Ona obuhvaća Vrhbosansku nadbiskupiju sa sjedištem u Sarajevu kao metropolijom, tri biskupije: Mostarsko-duvanjsku, Trebinjsko-mrkansku i Banjolučku, te Vojni ordinarijat osnovan 1. veljače 2011. BK BiH čine šest nad/biskupa: kardinal Vinko Puljić, nadbiskup vrhbosanski i predsjednik BK, mons. dr. Franjo Komarica, biskup banjolučki; mons. dr. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski; mons. dr. Tomo Vukšić, vojni ordinarij i potpredsjednik BKBiH; mons. dr. Pero Sudar, pomoćni biskup vrhbosanski, i mons. dr. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod jurisdikcijom Biskupske konferencije su Katolička tiskovna agencija te Caritas Biskupske konferencije BiH. Republika Bosna i Hercegovina i Sveta Stolica potpisale su dva međunarodna ugovora. Riječ je o Temeljnom ugovoru između Svete Stolice i Bosne i Hercegovine (potpisan 19. travnja 2006.) i Dodatnom protokolu na Temeljni ugovor između Svete Stolice i Bosne i Hercegovine (potpisan 29. rujna 2006., a ratifikacija je obavljena 25. listopada 2007.). Također je potpisan i Ugovor o dušobrižništvu katoličkih vjernika, pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (potpisan 8. travnja 2010.; ratificiran 14. rujna 2010.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.