Umro Robert Mugabe: Zimbabveanski diktator, nekadašnji vođa pobunjenika protiv bjelačke manjine

epa06317212 Zimbabwean President Robert Mugabe (L) and his wife First Lady Grace (R) depart after an Zimbabwe African National Union (Zanu PF) supporters solidarity rally held at the party's headquarters in Harare, Zimbabwe, 08 November 2017 (issued 09 November 2017). The solidarity rally was held to show support of Mugabe and also throw weight behind First Lady Grace Mugabe for the post of vice president following the sacking of former vice president Emmerson Mnangagwa from the post on 06 November 2017. EPA/AARON UFUMELI

Robert Mugabe, prvi čelnik Zimbabwea nakon neovisnosti, umro je u dobi od 95 godina, objavili su mediji pozivajući se na obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mugabe je umro nakon dugotrajne borbe s bolešću, navela je obitelj.

U studenome 2017. Roberta Mugabea je u državnom udaru svrgnula vojska nakon što je tri desetljeća bio na vlasti.

Vodio pobunjeničku koaliciju protiv bjelačke manjine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mugabe se u politiku uključio ranih šezdesetih s agendom borbe za jednaka prava crnačke većine u ovoj afričkoj državi.

Sudjelovao je u osnivanju političke stranke ZANU (Zimbabwe African National Union), zbog čega je desetak godina proveo po zatvorima. Nakon otpuštanja iz zatvora, odlazi u Mozambik, gdje se priključuje oružanom krilu ZANU-a te se s vremenom probija do pozicije zapovjednika, piše HRT.

Ubrzo je buknuo Rodezijski građanski rat protiv bjelačke manjine, koji je pobunjenička koalicija dobila a država promijenila ime u Zimbabve. 1980., održali su se izbori, na kojima je Mugabe izabran za prvog premijera nezavisnog Zimbabvea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 1987. u Zimbabveu su se dogodile su ustavne promjene kojima su ovlasti predsjednika ojačane iz pukih ceremonijalnih u izvršne. Mugabe ubrzo postaje predsjednikom a država de facto jednopartijskom diktaturom.

U samom Zimbabveu mišljenja o Mugabeu su podijeljena. Dok ga jedni smatraju osloboditeljem i narodnim herojem, drugi smatraju da je uništio perspektivu ove afričke države.

U studenom 2017., Nacionalna Vojska Zimbabvea, izdala je priopćenje da su predsjednik Mugabe i njegova žena Grace uhićeni te da se nalaze u kućnom pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedugo potom, vojska je preuzela kontrolu nad državnom televizijom, odakle je u 4 sata ujutro izdano priopćenje da su se odlučili na intervenciju jer smatraju da se “država potkopava”, odnosno zloupotrebljava.

Uzrok nezadovoljstvu bilo je Mugabeovo svrgavanje dotadašnjeg potpredsjednika Emmersona Mnangagwea, u korist Mugabeove 40 godina mlađe žene Grace Mugabe, čime se zamjerio utjecajnim ratnim veteranima i vojnom establišmentu.

Vojni udar mnogi su stanovnici pozdravili pjesmom i plesom na ulicama. Mugabe je pak pristao otići s vlasti ukoliko mu se dozvoli da “umre u Zimbabveu”, što je odobreno od strane nove vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.