Umro Sandy Berger, bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost

Samuel “Sandy” Berger, savjetnik za nacionalnu sigurnost bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona, preminuo je u srijedu, objavila je konzultantska kuća za koju je radio. Berger (70) je bolovao od raka, objavila je tvrtka Albright Stonebridge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Barack Obama istaknuo je u priopćenju da su Bergerovi savjeti i njemu koristili. “Danas se njegova ostavština može vidjeti na mirnom Balkanu, u našem snažnom savezništvu s Japanom i bliskim odnosima s Indijom i Kinom”, istaknuo je.

Richard N. Haas, predsjednik Vijeća za vanjske odnose, ocijenio je na Twitteru da je Berger bio “dobar čovjek i prijatelj koji je dobro služio zemlji kao savjetnik za nacionalnu sigurnost Billa Clintona.”

Berger se puno bavio odnosima s Kinom, a savjetovao je Clintona i o NATO-ovu bombardiranju Jugoslavije te bombaškim napadima na Khobar Towers u Saudijskoj Arabiji 1996. i na američka veleposlanstva u Keniji i Tanzaniji 1998. Pri kraju Clintonovog mandata, imao je važnu ulogu na summitu u Camp Davidu 2000. na kojem je Clinton bezuspješno pokušavao oživiti bliskoistočni mirovni proces.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, mrlju na ugled bacio mu je skandal iz srpnja 2004. kada je američko ministarstvo pravosuđa objavilo da istražuje je li ukrao tajne dokumente i bilješke iz Nacionalog arhiva nekoliko mjeseci prije nego je svjedočio pred istražnim povjerenstvom za terorističke napade 11. rujna 2001. na SAD.

Prvo je tvrdio da su se dokumenti pronađeni u njegovoj aktovci, džepovima i hlačama ondje zatekli slučajno, ali je poslije priznao da je to namjerno učinio. Jedan djelatnik arhiva rekao je da je dokumente ugurao u nogavice. Kažnjen je s više od 50.000 dolara i morao je odraditi 100 sati dobrovoljnog rada.

Republikanci su bili ogorčeni, tvrdeći da je pokušao uništiti dokaze. No ministarstvo je istaknulo da je uzeo samo kopije kako bi ih uništio a ne originalne dokumente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je ipak prisiljen podnijeti ostavku na dužnost konzultanta za vanjsku politiku demokratskog predsjedničkog kandidata Johna Kerryja. Godinu dana poslije otkriveno je da je dokumente odnio na gradilište u blizini arhiva i sakrio ih te se poslije vratio po njih.

Kontroverze su pratile i njegove dane u Bijeloj kući. Niz republikanaca tražio je njegovu ostavku kada je otkriveno da je 1996. znao da se Kina nastoji domoći nacrta američkih nuklearnih bojnih glava, ali to nije kazao Clintonu više od godinu dana. U studenome 1997. platio je pak 23.000 dolara kazne zbog sukoba interesa jer nije prodao dionice Amoco Corpa tri godine prije kako mu je bilo kazano. Tvrdio je da je zaboravio.

Rođen u Sharonu, u Connecticutu 28. listopada 1945., Berger je pohađao Sveučilište Cornell i Harvard gdje je studirao pravo. S Clintonom se upoznao radeći na neuspjeloj demokratskoj predsjedničkoj kampanji Georgea McGoverna 1972.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.