UN poziva Europu da primi sto tisuća Sirijaca

Europske zemlje trebale bi u iduće dvije godine ponuditi mogućnost trajnog naseljavanja za stotinu tisuća Sirijaca kako bi se olakšalo stanje zemljama Bliskoga istoka koje su primile većinu sirijskih izbjeglica, objavila je u petak agencija Ujedinjenih naroda u Ženevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Tursku, Jordan, Irak i Egipat prebjeglo je 2,9 miljuna Sirijaca, a europske zemlje primile su tek 123 tisuće ljudi, objavio je ured UN-ova Visokog povjerenstva za izbjeglice (UNHCR).

Glasnogovornica UNHCR-a Melissa Fleming pozvala je Europljane da podijele taj teret. “To znači i unapređivanje pravnih mogućnosti za ulazak sirijskih izbjeglica u Europu”, rekla je.

UNHCR kaže da države ne bi trebale Sirijce prihvaćati samo kao izbjeglice, nego razmotriti i druge mogućnosti poput trajnog doseljenja, dopuštenja za dolazak zbog humanitarnih razloga, te na temelju radnih i studentskih viza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UNHCR drži kako neke zemlje istočne i južne Europe tjeraju tražitelje azila sa svojih kopnenih i morskih granica. Glasnogovornica Fleming kaže kako je riječ o Bugarskoj, Cipru, Grčkoj, Španjolskoj, Albaniji, Crnoj Gori, Rusiji, Srbiji i Ukrajini.

Europske zemlje moraju ubrzati postupak dodjele prava na azil, popraviti uvjete u prihvatnim centrima i dopustiti spajanje obitelji, dodala je.

Švedska i Njemačka primile su više od pola svih sirijskih tražitelja azila u Erusopkoj uniji. Bugarska, Švicarska i Nizozemska također su veliki primatelji azilanata u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.