UNICEF: više od 15 milijuna djece pogođeno ekstremnim nasiljem 2014.

Više od 15 milijuna djece u svijetu bilo je izloženo ekstremnom nasilju, razaranju i prisilnom raseljavanju 2014. godine, priopćio je u ponedjeljak UNICEF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nikada u nedavnoj povijesti nije bilo toliko djece izložene neizrecivoj brutalnosti”, rekao je šef UNICEF-a Antony Lake.

UNICEF je izvijestio da je više od 15 milijuna djece bilo izloženo nasilju na područjima sukoba u Iraku, Siriji, Gazi, Ukrajini, Južnom Sudanu i Srednjoafričkoj Republici.

Prema podacima te organizacije, deseci tisuća djece silom su novačeni ili su ih zlostavljale naoružane skupine, a učestali su i napadi na škole i bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ratu između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, koji je trajao 50 dana, ubijeno je 583 djece, a ozlijeđeno više od 3.000.

Građanski rat pogodio je više od 7,3 miljuna djece samo u Siriji, među kojima 1,7 milijuna djece koja su pobjegla iz zemlje. Procjenjuje se da je u susjednom Iraku najmanje 700 djece ozlijeđeno, ubijeno ili čak pogubljeno ove godine dok je 2,7 miljuna bilo pogođeno sukobom.

“U obje zemlje djeca su bila žrtve, očevici, pa čak i počinitelji brutalnog i ekstremnog nasilja”, navodi UNICEF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Južnom Sudanu je raseljeno oko 750.000 djece, a 320.000 žive kao izbjeglice. Više od 600 djece je ubijeno i više od 200 osakaćeno ove godine,

Sukob u JAR-u pogodio je 2,3 milijuna djece.

UNICEF procjenjuje da 230 milijuna djece širom svijeta živi u zemljama i regijama u kojima bjesne oružani sukobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.