Užas u Brčkom: Liječnik u fontanu uzidao kosti ubijenih u Srebrenici

Izvor: iStock by Getty Images

Liječnik iz Brčkog u sjevernoj Bosni nazvan je bosanskohercegovačkim Mengeleom jer je u fontanu koju je izgradio u vrtu svoje kuće uzidao posmrtne ostatke žrtava genocida u Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rujnu 2023. policija i forenzičari su na temelju dojave srušili betonsku fontanu koju je liječnik Nebojša Mraović izgradio u svom vrtu u naselju Srpska varoš kod Brčkog i u temeljima su pronašli ljudske ostatke koji su potom poslani na DNK analizu kako bi se pokušao utvrditi identitet.

>11. srpnja 1995. Srebrenica admiral Davor Domazet-Lošo svjedoči o genocidu

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH (INO) Emza Fazlić sada je lokalnim medijima kazala da je analizom potvrđeno da su u temeljima fontane bile uzidane kosti dviju osoba ubijenih 1995. godine nakon pada Srebrenice.

Dijelovi kostura podudarali su se s analizom posmrtnih ostataka žrtava ekshumiranih 2000. godine na području Cerske u istočnoj Bosni, gdje su srpske snage likvidirale i pokapale zarobljene srebreničke Bošnjake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To što su kosti žrtava pronađene na različitim lokacijama nije nikakva novost jer su vlasti bosanskih Srba po potpisivanju dejtonskog sporazuma prekapale masovne grobnice i ponovo zakapale posmrtne ostatke na drugim mjestima u nastojanju da prikriju tragove zločina.

“Iako smo i u ranijim slučajevima pronalazili posmrtne ostatke žrtava na privatnim parcelama, u privatnim dvorištima, nikada nije zabilježeno da su vlasnici tih parcela znali da se oni ondje nalaze, a naročito ne da su ih sami skrili u svom dvorištu i zatim ugradili u fontanu”, kazala je Fazlić za agenciju Fena.

Ortoped Nebojša Mraović, prema tvrdnjama svjedoka, ali i vlastitom priznanju, godine 1997. donio je dijelove kostiju ubijenih iz Srebrenice u Brčko nakon što ih je navodno pronašao tijekom lova, piše Dnevnik.hr prenoseći Hinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Srebrenica: Srbi u manastiru Karno slavili i pjevali četničke pjesme

Potom ih je “proučavao” i na nerazjašnjen način koristio u svojoj praksi, a potkraj 2012. godine odlučio ih je sakriti tako što ih je zabetonirao ispod fontane.

Ta mračna istina izišla je na vidjelo nakon obiteljske svađe u kojoj je Mraović sada već bivšoj supruzi priznao da je ispod fontane zakopao ljudske kosti koje je našao u lovu. “Pazi što pričaš. Završit ćeš i ti u fontani”, prepričala je lokalnim medijima Mraovićeva bivša supruga Neda.

Ona i dvojica sinova nakon toga su uznemireni odlučili sve prijaviti policiji, koja je pokrenula istragu i dovela do otkrića ljudskih ostataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brčanski ortoped mogao bi se suočiti s kaznenim progonom u najmanju ruku zato jer je svi koji znaju lokacije masovnih grobnica, a to ne prijave mogu dobiti kaznu do tri godine zatvora.

>11. srpnja 1995. Srebrenica – srpska vojska počinila jedan od najvećih zločina u Europi u 20. stoljeću

Iz udruge Majke Srebrenice ogorčeno su reagirali nakon što je DNK analizom potvrđeno da je Mraović u svom vrtu skrivao posmrtne ostatke žrtava genocida.

“Kako je moguće da liječnik koji živi u Brčkom počini takav zločin? Zar dužnost liječnika nije da liječi, pomaže unesrećenima, zar nisu svi liječnici humanisti? E, pa, nisu!? Josef Mengele započeo je epohu dehumanizacije humane profesije tijekom Drugog svjetskog rata”, naveli su u reagiranju uspoređujući brčanskog ortopeda sa zloglasnim liječnikom Josefom Mengeleom, koji je izvodio eksperimente nad zatočenicima u nacističkim koncentracijskim logorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.