(VIDEO) Važna uloga katolika u masovnim prosvjedima u Hong Kongu: ‘Kineska vlada vrši represiju i potiskuje Crkvu’

epa07784119 Protesters observe a minute of silence as they take part in a sit-in in Yuen Long MTR station in Hong Kong, China, 21 August 2019. The protesters marked the one month since protesters and commuters were beaten up indiscriminately by a mob of men in white T-shirts, alleged to be triads members. EPA/ROMAN PILIPEY

Dok se masovni prosvjedi u Hong Kongu nastavljaju, studentski vođa Edwin Chow ističe da katolici imaju važnu ulogu u poticanju prosvjednika na miroljubivo održavanje prosvjeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hong Kong: Prosvjed prerastao u sukob policije i prosvjednika

“Prosvjedi prošle nedjelje bili su vrlo mirni. I na sreću, nije bilo većih sukoba između policije i prosvjednika “, rekao je Edwin Chow, vršitelj dužnosti predsjednika federacije katoličkih studenata u Hong Kongu za Catholic News Agency.

Unatoč policijskim prijetnjama i sve većoj zabrinutosti zbog zlostavljanja koje provode kineskih vlasti, procjenjuje se da je prošle nedjelje na ulice Hong Konga izašlo 1,7 milijuna ljudi unatoč kiši koja je padala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski veleposlanik u Londonu: Kina će ugušiti prosvjede u Hong Kongu ako se situacija pogorša

Prosvjed u Hong Kongu: Na ulicama 1,7 milijuna ljudi

“Gotovo svakodnevno imamo prosvjede”, rekao je Chow.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći prosvjed održan je početkom lipnja i procjenjuje se da je na njega došlo 2 milijuna ljudi, a od tada prosvjednici upozoravaju na konstantno nasilje koje vrši policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Od lipnja do prethodnog prosvjeda, gotovo svaki put, policija je koristila suzavac i gumene metke. Ali ovaj vikend, policija nije upotrijebila suzavac i nije bilo ozbiljnih sukoba između prosvjednika i policije “, rekao je Chow.

Kineska vlada potiskuje Crkvu i progoni kršćane

Prijedlog zakona kojim se predlažu izručenje Kini, a koji je u veljači uveden u hongkonšku vladu, obustavljen je na neodređeno vrijeme, ali kršćani u Hong Kongu i dalje su zabrinuti kako će kineska komunistička vlada nastaviti pronalaziti načine progona onih koji pomažu kršćanima u kontinentalnoj Kini, gdje je sloboda religije strogo ograničena.

“Kineska vlada potiskuje Crkvu u kontinentalnoj Kini”, upozorava Chow.

Apostolski upravitelj Hong Konga, kardinal John Tong, zatražio je od vlade da potpuno ukloni zakon o izručenju i da obavi neovisnu istragu prekomjerne upotrebe sile od strane policije.

Chow je najavio daljnju borbu i još mnogo prosvjeda, a studenti početkom rujna planiraju i bojkotirati nastavu.

Nastava će krenuti 2. rujna, ali većina studenata planira štrajk toga dana.”

Chow, student na hongkonškom baptističkom sveučilištu, rekao je CNA prošli tjedan da bi želio da katolici i drugi kršćani preuzmu veću ulogu u prosvjedima protiv vlade.

“To je dobra prilika za nas da postanemo ujedinjeni. Jer mislim da imamo iste vrijednosti, isti cilj – zato i surađujemo.”, rekao je za CNA prošli tjedan.

Brojni prosvjedi koji su se održali u posljednjih nekoliko tjedana na gradskoj prometnoj međunarodnoj zračnoj luci uzrokovali su probleme.

“Mirnim prosvjedom postići ćemo više“, objasnio je Chow važnost izbjegavanja eskalacije nasilja s policijom koja je prema prosvjednicima osobito gruba.

“Teško je uvjeriti ljude da smo protiv nasilja kada i sami koristimo nasilje.”

Iz tog razloga, nedavno su pozvali biskupa emeritusa kardinala Josepha Zena da održi svetu misu ispred sjedišta vlade.

Pomoćni biskup Joseph Ha Chi-shing također je bio vrlo aktivan u prosvjedima, glasno podržavajući njihove zahtjeve. Biskup Ha je sudjelovao u neprekidnom ekumenskom molitvenom sastanku ispred zgrade Zakonodavnog vijeća s tisućama kršćana.

Prosvjedi se pretvorili u pokret protiv kineske represije

Wong Yik Mo, čelnik koalicije prodemokratskih skupina, istaknuo je da su se prosvjedi koji su započeli zbog kontroverznog zakona kojim bi se omogućilo izručenje u Kinu sada pretvorili u pokret protiv “kineske represije”.

Podsjetimo, prosvjedi u toj bivšoj britanskoj koloniji krenuli su početkom lipnja zbog nezadovoljstva zakonom koji je trebao omogućiti izručenje osumnjičenika Kini. Stanovnici Hong Konga smatraju kako bi to potkopalo pravosudnu neovisnost pokrajine i izložilo ljude opasnostima političkih optužnica.

Od zakona se u međuvremenu nominalno odustalo, no prosvjedi i dalje traju radi zabrinutosti zbog sve veće erozije sloboda garantiranih formulom “jedna država, dva sustava” koja je stupila na snagu nakon što je Hong Kong 1997. vraćen Kini.

Veliki odaziv prosvjednika u nedjelju pokazuje da pokret i dalje ima veliku podršku unatoč ružnim scenama koje su se dogodile prošli tjedan kad su demonstracije održane u gradskoj zračnoj luci. Prosvjednici su tada zaustavili gotovo tisuću letova. Dio aktivista se ispričao zbog toga, piše Reuters.

Protuvladini prosvjedi jedan su od najvećih izazova za kineskog predsjednika Xija Jinpinga od njegovog stupanja na vlast 2012. godine. Komunistička partija se priprema za obilježavanje 70. godišnjice osnutka Narodne Republike 1. listopada, pa se kriza u Hong Kongu događa u osjetljivom razdoblju.

Peking za prosvjede optužuje druge zemlje poput Sjedinjenih Država, a videosnimke vježbi kineskih paravojski na stadionu u Shenzhenu, gradu pored Hong Konga, pokazuje da nije isključena ni intervencija vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.