Wigemark: Više je boraca na sirijskom ratištu iz švedskog Goeteborga nego iz cijele BiH

Foto: fah

Šef delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark kazao je u četvrtak kako se ponekad pretjeruje u izjavama o tome kakvu opasnost za Bosnu i Hercegovinu predstavljaju osobe koje se vraćaju s ratišta u Siriji i Iraku, ističući da takvih definitivno ima više u njegovom rodnom gradu u Švedskoj nego u cijeloj BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postoje javno dostupni, ali i obavještajni podaci o broju takvih osoba. Kao primjer mogu navesti da boraca na stranim ratištima ima više iz mog rodnog grada (Goeteborga) u Švedskoj nego što ih dolazi s područja cijele BiH”, kazao je Wigemark novinarima u Banjoj Luci odgovarajući na pitanje o razmjerama prijetnje koju u BiH predstavljaju osobe povezane s terorističkim organizacijama.

Švedski je diplomat istaknuo kako je terorizam prijetnja svima pa se i europski kontinent s tim mora suočiti kao cjelina.

“Vidjeli smo to na primjeru napada u Parizu i Bruxellesu. Ono što se zbivalo u BiH izolirani su slučajevi, ali neovisno o tome, njima se treba baviti kao zajedničkim problemom”, kazao je Wigemark.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj delegacije EU U BiH ocijenio je kako “upiranje prstom”samo u neke zemlje iz europske obitelji ne pomaže u suočavanju s problemom terorizma.

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je prošli tjedan u Dubrovniku kako se treba suočiti s činjenicom da se iz tzv. Islamske države u BiH vraća tisuće boraca, što je izazvalo oštre demantije i kritike bosanskohercegovačkih dužnosnika.

Wigemark je na kraju razgovoru s novinarima ustvrdio kako je žalosno ono što se danas zbiva u Siriji, posebice upozorivši kako je to repriza onoga što se tijekom rata zbivalo u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi govorimo o geocidu”, kazao je Wigemark.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.