Za 30 godina bili bi zemlja s najstarijim stanovništvom: Iran uvodi važne demografske mjere za porast nataliteta

nataliteta

Iran uvodi demografske mjere zbog manjeg broja rođenih i porasta starijeg stanovništva. Novi iranski Zakon o podršci obitelji i mladima jasan je primjer kako različite perspektive utječu na prikazivanje vijesti u medijima, donosi bioedge.org.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetski naslovi negativno o iranskim mjerama

Iranska teokratska, autoritarna i anti-izraelska vladavina stekla je nove međunarodne prijatelje. Svjetski naslovi otkrivaju tek zamagljeni pogled na novi zakon, koji oštro ograničava pristup pobačaju, kontracepciji, te dobrovoljnoj sterilizaciji, odnosno ide u prilog povećanja nataliteta. „Iranska vlada provodi dodatne korake u uvođenju kriminalnog zakona koji ograničava prava žena, s ciljem povećanja nataliteta, a što će neizbježno prisiliti mnoge žene i djevojke da nastave s neželjenom trudnoćom do te mjere da to u suštini postaje diskriminirajuće”, izjavili su stručnjaci pri Ujedinjenim narodima.

Naslov objavljen na kurdskom portalu RUDAW govori o „očiglednom kršenju međunarodnog prava”; portal The Times of Israel donosi da „UN stručnjaci upozoravaju na ograničavanje prava žena”; a na portalu američke vlade Radio Free Europe naslov je bio „’To je moja odluka’: Na udaru novi iranski zakon o stanovništvu koji zabranjuje kontracepciju i pobačaje”.

Odlični poticaji za spas demografske slike

No ipak, službeni iranski mediji obrazložili su pozadinu ovakve vladine odluke: uznemirujući pad nataliteta. Zapravo, na portalu The Teheran Times uopće se nije spominjao pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donosimo neke od poticaja u novom zakonu s ciljem povećanja broja rođenih:

  • zdravstveno osiguranje za neplodne parove
  • službe pomoći za zaposlene žene
  • programi podrške u zdravstvu i prehrani
  • mogućnosti obrazovanja za majke studentice
  • financijska podrška za obitelji
  • medicinske usluge za trudnice
  • popusti za obitelji s troje i više djece
  • unaprijeđenja za zaposlenike s troje do petero djece
  • porodiljski dopust u trajanju od 9 mjeseci s punom plaćom
  • besplatno liječenje neplodnosti
  • posebne ponude stambenih najama za mlade parove u cilju poticanja želje za brakom
  • 20% popusta na privatne instrukcije za školsku djecu
  • besplatni i profesionalno izvedeni prirodni porodi u državnim bolnicama
  • od vladinih ustanova se očekuje promoviranje pozitivnih i dragocjenih značajki u braku
  • reklame bi trebale prikazivati obitelji s troje ili više djece
  • dodjela Nagrade za mlado stanovništvo svim organizacijama koje doprinose rastu nataliteta
  • vladine medijske kuće moraju promovirati trudnoću, a osuditi celibat, kontracepciju i pobačaj. 10% programa mora biti posvećeno promoviranju porasta stanovništva

Demografski pad počeo nakon rata

Iranska je vlada vidno uznemirena padom od 550.000 manje porođaja u periodu između 2016. i 2021. godine.

Demografski je pad započeo nakon iransko-iračkog rata tijekom devedesetih. Vlada je poticala osnivanje malih obitelji jer su stručnjaci upozorili na nagli porast populacije. Vlada je svoj posao itekako dobro odradila. Današnja stopa nataliteta u Iranu iznosi 1.6 djece po ženi, dok je 1986. godine iznosila 6.5. Iran također ima jednu od najviših stopa starenja u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za 30 godina zemlja s najstarijim stanovništvom

„Trenutačno nam starije stanovništvo čini oko 10% populacije, te nas još uvijek smatraju državom mladih, no i mi svake godine starimo, tako da ćemo za 20 godina biti jedna od zemalja s najstarijim stanovništvom, a za 30 godina bit ćemo zemlja s najstarijim stanovništvom”, izjavio je za The Teherean Times Mohammed Esmaeil Akbari, viši savjetnik ministra zdravstva.

Druge su zemlje pokušale potaknuti porast nataliteta različitim financijskim i društvenim poticajima. No vjerojatno još nijedna u tolikoj mjeri kao Iran.

Prevela i uredila: Ornela Findrik/narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.