Vijeće sigurnosti UN-a u subotu je počelo hitnu sjednicu posvećenu Siriji na zahtjev Rusije koja traži osudu zapadnjačkih napada na režim sirijskoga predsjednika Bashara al-Assada zbog njegovih napada kemijskim oružjem na vlastiti narod.
Na početku rasprave glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je članice Vijeća sigurnosti da “djeluju u skladu s Poveljom UN-a i u okviru međunarodnog prava”, s obzirom na to da je riječ o “miru i sigurnosti”, piše AFP.
Izgledi za rezoluciju – nikakvi
Reuters piše da je Rusija predložila donošenje nacrta rezolucije Vijeća sigurnosti kojom bi se osudila “agresija SAD-a i njezinih saveznica na Sirijsku Arapsku Republiku kojom se krše međunarodno pravo i UN-ova povelja”.
Još se ne zna kada bi se rezolucija mogla dati na glasanje.
Malo je vjerojatno da će dobiti minimalnih devet glasova koliko je potrebno da bi se iznudio veto SAD-a, Francuske ili Britanije, smatraju diplomati.
Da bi rezolucija bila usvojena potrebno je devet glasova za i izostanak veta Rusije, Kine, Francuske, Velike Britanije i SAD-a. Kako su tri od tih zemalja sudjelovale u napadu, veto je izvjestan dođe li do toga da bude potreban.
SAD, Francuska i Velika Britanija izvele su u subotu rano ujutro zračne udare na kemijska postrojenja u Siriji u znak odmazde vlastima u Siriji, koje oni nazivaju “režimom”, za upotrebu kemijskog oružja “protiv svojeg naroda”.
Gađana postrojenja za proizvodnju bojnih otrova u Damasku?
Sjedinjene Države u subotu su izvijestile da su “uspješno pogodile sve ciljeve”.
Napadi zapadnih snaga protiv sirijskog režima, koji su bili “precizni, važni i učinkoviti” zadali su takav udarac sirijskome kemijskom programu da će mu “trebati još godine da se od njih oporavi”, kazao je visoki dužnosnik Pentagona, general Kenneth McKenzie.
McKenzie je kazao kako su snage predvođene SAD-om ispalile 105 projektila protiv tri mete, što znači da je operacija bila dvostruko veća od američkih udara prošle godine kada je SAD odgovorio na izvješća napada sirijske vlade kemijskim oružjem na civile.
Ciljevi napada Zapada bila su tri mjesta za koja SAD tvrde da su povezana s proizvodnjom kemijskoga naoružanja sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, blizu Damaska i u središnjem dijelu zemlje. Vlasti u Siriji tvrde da se radi o tvornici lijekova.
Riječ je o ciljanom odgovoru Zapada nakon što je 7. travnja na grad Doumu koji je pod kontrolom “Islamskih brigada” koje Amerika smatra borcima za slobodu a vlada u Siriji teroristima navodno izvršen kemijski napad koji se pripisuje sirijskim vlastima, a u kojem su, prema nepotvrđenim navodima, ubijeni desetci civila.