Zastupnički dom američkog Kongresa trajno zabranio financiranje abortusa novcem poreznih obveznika

Američki Kogres, zastupnički dom, izglasao je prošlog tjedna prijedlog zakona kojim se zabranjuje financiranje abortusa iz federalnog proračuna, i to na dan 42. godišnjice odluke američkog Vrhovnog suda o legalizaciji abortusa te nekoliko sati nakon što su vođe Republikanaca naglo odustali od planova izglasavanja drugog prijedloga zakona kojim bi se zabranio abortus nakon 20-tog tjedna trudnoće. Istodobno se u Washingtonu održavao tradicionalni marš za život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o prijedlogu zakona kojim će se trajno onemogućiti korištenje novca poreznih obveznika za financiranje abortusa, što je već dobrim dijelom bilo zabranjeno tzv. Hydeovim amandmanom koji je donesen još 1976. godine.

Prijedlogom zakona koji je usvojen prošli četvrtak zabranjuje se federalno financiranje abortusa kroz programe zdravstvenog osiguranja, što uključuje i programe zdravstvenog osiguranja saveznih država koji su dio Medicaid-a (državnog programa zdravstvenog osiguranja namijenjenog obiteljima i pojedincima s nižim primanjima i ograničenim sredstvima za život), putem financiranja javnih zdravstvenih ustanova u kojima se rade abortusi ili korištenja poreznih sredstava za subvencioniranje troškova zdravstvenog osiguranja za pojedince i obitelji koji plaćaju zdravstveno osiguranje prema Obaminom zakonu o zdravstvenom osiguranju (Affordable Care Act ili „Obamacare“).
Prijedlog zakona usvojen je većinom od 242 zastupnika naspram 179 zastupnika koji su glasali protiv. Iz Bijele kuće stigla je vijest kako će predsjednik Barack Obama vjerojatno staviti veto na izglasani prijedlog zakona.

Prijedlog zakona uključuje izuzeća prema kojima se novcem poreznih obveznika smije financirati abortus u slučajevima silovanja ili incesta ili kada trudnoća ugrožava život majke. U tim se slučajevima u prijedlogu zakona ne navode daljnja ograničenja, poput uvjeta da žrve silovanja moraju slučaj prijaviti policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je postojanje takvog uvjeta u drugom prijedlogu zakona HR 56, „Zakona o zaštiti nerođene djece koja su sposobna osjetiti bol“, kojim su se trebali zabraniti abortusi nakon 20-tog tjedna trudnoće (vrijeme oko kojeg se liječnici slažu da je moguća fetalna bol i reakcije fetusa na stres i vanjske podražaje), bio razlogom zašto je skupina od 22 zastupnice iz Republikanske stranke iznenada prošle srijede odustala od prihvaćanja prijedloga. „Potrebno je izmijeniti jezik zakona jer želimo da ovaj prijedlog prođe,” rekla je republikanska zastupnica Vicky Hartzler iz Missourija.

„Vani na stotine tisuća ljudi demonstriraju. Oni su s pravom nesretni zbog odustajanja od zabrane abortusa nakon 20-tog tjedna“, rekla je Marjorie Dannenfelser iz udruge „Susan B. Anthony List“ koja se bori protiv pobačaja.

Republikanski zastupnik Chris Smith iz New Jerseya rekao je novinarima kako je prijedlog zakona HR 56 samo privremeno odgođen, ali ne i poražen: „Donošenje „Zakona o zaštiti nerođene djece koja su sposobna osjetiti bol“ samo je odgođeno… Ubrzo će se ponovno naći na dnevnom redu. Trenutno radimo na poboljšanju nekih dijelova teksta“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč izjavi zastupnika, odluka Republikanaca da se odustane od izglasavanja prijedloga zakona pokazuje da postoji unutarnji sukob u stranci koja je tek nedavno uspjela ostvariti većinu u oba doma parlamenta. Mnogi od zastupnika koji su bili zabrinuti zbog teksta prijedloga zakona dolaze iz područja u kojima prevladavaju „umjereni stavovi“ po ovom pitanju.

Predsjednik Obama također je obećao da će staviti veto i na ovaj prijedlog zakona, ukoliko zakonski prijedlog dobije većinu u oba doma američkog kongresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.