Srbija je u nedjelju glasala na prijevremenim parlamentarnim izborima, birala zastupnike Skupštine Vojvodine te vijećnike u 65 gradova i općina, uključujući Beograd.
U 20 sati zatvorena su birališta. Nakon prebrojavanja glasova Vučićeva stranka SNS je uvjerljivo pobijedila s 46.4 posto glasova u odnosu na oporbenu ”Srbija protiv nasilja” koja je osvojila 23,3 posto glasova.
Analiza rezultata izbora
Aleksandar Vučić je dobro odradio zadatak, svjestan da je popularniji od svoje stranke, SNS, pa je kampanju personalizirao. Njegova retorika prijetnje Srbiji sa svih strana, Srbije kao žrtve cijelog svijeta, demonizacije kosovskog političkog vodstva te predstavljanje sebe kao jedinog zaštitnika Srbije i Srba homogenizirala je cijeli politički spektar desnog centra i desnice. Ako ne dođe do većih potresa, moći će, konačno, formirati vladu bez koalicijskih partnera koje možda uzme u vladu kako bi pokazao potrebu za širim jedinstvom, ali ga više neće moći ucjenjivati.
Ivica Dačić je gubitnik izbora jer je njegova parola “Premijer Srbije” alijenirala dio birača. Njegova stranka ima stabilno biračko tijelo, ali nije u stanju nigdje povećati postotak. Ako ga Vučić pozove u vladu, morat će biti krotak.
Radikalno desne stranke su izgubile bitku, Vučić ih je pregazio neprestanim forsiranjem prijetnje otadžbini te žrtve koju podnosi. Dio desnog biračkog tijela je njegovu poruku da će opozicija uništiti državu, što se primarno odnosilo na lijeve opcije, projicirala i na desne pa je odlučila stati uz Vučića kao “dokazanog“ branitelja “srpske stvari”.
”Srbija protiv nasilja” je pokazala da postoji prostor opoziciju režimu, ali državni je aparat napravio sve da im smanji mogućnost utjecaja na javnost. Pitanje je kako će se ta lista dalje razvijati, ali mogla bi, ako bude dovoljno mudrosti, prerasti u snagu koja bi za koju godinu postala stvarnom prijetnjom Vučiću. Za to će trebati više medijskog prostora i ulazak u sraz s Vučićem oko Kosova nudeći drukčija rješenja koja bi javnost prihvatila. Vrlo je upitno je li to moguće, piše Jutarnji list.
Vučićeva lista pobjeđuje s 46.4 posto glasova
Na obrađenih 80,2 posto uzorka CeSID/IPSOS-a procjenjuje da je Vučićeva lista osvojila je 46,4 posto glasova odnosno, 129 mandata. Na drugom mjestu je “Srbija protiv nasilja” s 23,3 posto, odnosno 64 mandata.
Treće mjesto zauzima koalicija oko SPS-a sa 6,7 posto ili 18 mandata. Koalicija NADA osvojila je 4,8 posto ili 13 mandata. Prag, prema ovim projekcijama, prolazi i lista “Dr Branimir Nestorović – mi – glas iz naroda” sa 4,8 posto glasova, odnosno 13 mandata.
Od manjinskih lista, očekuje se da Savez vojvođanskih Mađara ima šest mandata, koalicija Stranke pravde i pomirenja i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini tri mandata, SDA Sulejmana Ugljanina dva mandata, a lista Šaipa Kamberija i Ruska stranka po jedan mandat.
Osvojili i Beograd
I u Beogradu je najviše glasova osvojila lista ‘‘Srbija ne smije da stane‘‘, objavio je srpski predsjednik Aleksandar Vučić. – Postoje izbori o kojima nitko večera nije govorio, a riječ je o Skupštini Vojvodine, gdje je od 120 zastupnika apsolutna većina na strani naše liste, između 67 i 69 zastupnika, a drugoplasirana je lista ‘‘Srbija protiv nasilja‘‘ s 28-29 zastupnika.
Zatim Savez vojvođanskih Mađara sa devet, SPS, NADA i neka Ruska stranka, ne znam koja je to stranka. Dakle, mi s partnerima iz SVM-a i SPS-a imamo skoro 85 posto. Na nacionalnoj razini, na uzorku od 76 posto, imamo 46,5, a SPN 23,5, SPS 6,5, NADA 4,9… Dakle, imat ćemo svakako više od 127 mandata i apsolutnu većinu u Narodnoj skupštini. Uspjehu su doprinijeli ozbiljnost i odgovornost, rekao je Vučić.
Vučić osvojio 49,23 posto glasova u Vojvodini
Vučić vodi Vojvodini: Lista “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” osvojila je 49,23 posto. Savez vojvođanskih Mađara osvojio je 17,09 posto. Lista “Srbija protiv nasilja” osvojila je 12,49 posto. “Ivica Dačić – premijer Srbije” ima 5,01 posto ili 797 glasova.
Žigmanova stranka osvojila tri mandata
Prema posljednjim rezultatima Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, u koaliciji sa Strankom pravde i pomiranje, osvojila je tri mandata. Listu vodi Tomislav Žigmanov, dosadašnji ministar u vladu Srbije.
Velika prednost Srpske napredne strane (SNS)
Kako se i očekivalo, prvi neslužbeni rezultati, koji su počeli pristizati već oko 21.30, pokazali su izuzetno veliku prednost vladajuće Srpske napredne strane (SNS) koja, nakon 240 obrađenih biračkih mjesta, osvaja 57% glasova.
Slijedi Srbija protiv nasilja s 11,5% te Socijalistička partija Srbije Ivice Dačića s 8%.
IPSOS navodi procjene konačnih rezultata: SNS 46,6%, Srbija protiv nasilja 23,1%, SPS Dačić 6,8%. Ostale su stranke na rubu 3% i ulaska u Skupštinu.
Ako se rezultati potvrde, SNS bi mogao sam sastaviti novu vladu, bez koalicijskih partnera, pa bi čak i Ivica Dačić mogao završiti u oporbi. To je bio i cilj ovih izbora.
Ankete predviđale pobjedu SNS-a
Ranije ankete i predviđanja ukazivala su da će koalicija “Srbija protiv nasilja“ ostvariti pobjedu u Beogradu, poručuje Peđa Mitrović, genaralni tajnik stranke Slobode i Pravde. Napominje i kako je izlaznost na mjestima na kojima je oporba prošle godine odnijela pobjedu još dodatno porasla. Ondje gdje je prošle godine SNS pobijedio, zapaža, izlaznost je manja. Potvrdio je i kako je tijekom dana zabilježeno preko 450 primjera kršenja izbornih prava, javlja Jutarnji list.
Srbija je u nedjelju glasala na prijevremenim parlamentarnim izborima, birala zastupnike Skupštine Vojvodine te vijećnike u 65 gradova i općina, uključujući Beograd.
Posljednja predizborna ispitivanja javnog mišljenja ukazivala su na prednost vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), no oporba vjeruje da uz izlaznost veću za oko pet posto od uobičajene, ponajprije u Beogradu, može ostvariti pobjedu i time narušiti skoro dvanaestogodišnju vlast SNS-a. Prvi potpuniji neslužbeni preliminarni rezultati očekuju se između 21 i 22 sata.
>Na izborima u Srbiji niz nepravilnosti, stigli prvi podaci o izlaznosti
Odaziv birača od oko 55,6 posto
Posljednja izvješća o procjeni izlaznosti promatračke misije CeSID od 19 sati govore o odazivu birača od oko 55,6 posto. To je za nijansu više nego u travnju 2022. na, također, prijevremenim izborima, inače uobičajenim u vrijeme vlasti SNS-a, kad je do 19 sati glasalo 54,6 posto birača.
Republičko izborno povjerenstvo (RIK) svoje posljednje službene podatke objavilo je u 18 sati do kad je glasalo 51,93 posto upisanih s pravom glasa.
U iščekivanju preciznijih podataka o izlaznosti i prvih preliminarnih rezultata s birališta obrađenih prema reprezentativnim uzorcima, na portalima i društvenim mrežama se šire brojne snimke i svjedočenja o nepravilnostima i incidentima koji bude u sumnju u potpunu regularnost izbora.
Pristizali autobusi iz drugih zemalja
Nedeljkov je rekao da su u Novom Beogradu utvrdili da je zbirno mjesto za dovoženje glasača iz Bosne i Hercegovine, uglavnom iz entiteta Republika Srpska, oko Štark Arene, ali i kod tržnog centra Zmaj i Kvantaške pijace, dok su na Palilulu dovoženi birači sa Kosova.
I ove godine vlasti u Prištini nisu dopustile održavanje izbora u sredinama s većinskim srpskim stanovništvom, pa je za sunarodnjake Beograd osigurao glasanje u četiri općine na jugu Srbije. Prema neslužbenim podacima, oni su dovezeni desecima autobusa, mahom sa sjevera Kosova, a navodno ih je glasovalo više od 18.500.
Članovima Republičke izborne komisije (RIK) onemogućen je ulazak u Beogradsku arenu nakon što su htjeli provjeriti sumnje da se u njoj nalazi ilegalno biračko tijelo. Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović izjavio je za N1, kako je “jasno je da nije postojala nikakva pravna osnova da te osobe dobiju prebivalište u Beogradu”.
„Nije zabranjeno dovoditi ljude na glasanje u Beograd, ali je zabranjeno, ponavljam, zabranjeno da netko ima prebivalište tamo gdje ne živi, gdje nema nikakve veze njegov život s mjestom na kojem je prijavljen, a očito je da je u najvećem broju slučajeva koji su danas dovezeni riječ upravo o tome”, poručio je profesor.
Brnabić se tužila na medije
Srpska premijerka Ana Brnabić prozvala je televizijsku kuću N1 zbog objave kako na glasačka mjesta u beogradskoj Areni stižu autobusi glasača iz Republike Srpske.
“Gospodo iz Šolakovih medija, što je ovdje nepravilnost/nezakonito – ljudi naši državljani, upisani u birački popis (koji ne pokazuje odstupanje od prethodnih izbora), dolaze organizirano, glasaju na mjestima gdje oporba ima 80 posto kontrolora + 5600 međunarodnih promatrača”, napisala je Brnabić na društvenoj mreži X.
>U nedjelju izbori u Srbiji: MVEP poziva Hrvate da glasaju za kandidate sa Žigmanove liste
Manipulacije i krađa glasova
Podsjetimo Srpski novinari infiltrirali su se među građane Bosne i Hercegovine koji su organizirano stigli na glasanje u Beograd. Okupljaju se ispred beogradske Arene, odakle ih raspoređuju gdje glasovati. No među njima vlada zbunjenost. Ne znaju gdje se nalaze, a kamoli u kojem dijelu grada trebaju glasati.
Tijekom izbornog dana s više biračkih mjesta stigle su pritužbe na brojne nepravilnosti, među ostalim o pokušajima kupnje ili kupnji glasova plaćanjem biračima, skupno dovođenje glasača na birališta, zajedničko glasanje svih članova obitelji, vođenje paralelne evidencije o biračima i glasanju, izostanak provjere identiteta po biračkom popisu.
Autobusi birača iz RS-a
Beogradski N1 javio je u nedjelju i o skupnom dovoženju birača autobusima s područja BiH, iz entiteta Republike Srpske na glasanje u Beograd. Veliki broj vozila iz Republike Srpske stigao je danas ispred Štark Arene u Beogradu, javila je TV N1.
Putnici iz autobusa tvrde da se u Areni nalaze birački spiskovi te da ih dežurni, pošto pronađu njihova imena, usmjeravaju gdje trebaju glasati. Na pitanje zašto baš tu glasaju, a ne u mjestu prebivališta, jedan od putnika odgovorio je da ne zna.
“Nešto možemo tamo, nešto mora ovdje”, rekao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa