Završetak Hladnog rata na Karibima – Obamina ostavština

epa04705831 A US flag flutters from a byci-taxi in a street of Havana, Cuba, 15 April 2015. The island's government said it was a 'fair decision' by the USA after US President Barack Obama on 14 April informed Congress that he intends to remove Cuba from the US State Sponsor of Terrorism list, clearing away one of the main obstacles to restoration of diplomatic relations. EPA/ALEJANDRO ERNESTO

Hladni rat na Karibima napokon je završio – Kuba i Sjedinjene Države obnovile su diplomatske odnose nakon više od pola stoljeća antagonizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washington je dugo, po mnogima predugo, smatrao Kubu smetnjom u svom dvorištu. Približavanje Havane i Washingtona bit će važan dio Obamina nasljeđa iako mu Kogres s republikancima u većini još može pokvariti neke planove.

Otvaranje američkog veleposlanstva u Havani “dat će legitimitet represiji na Kubi, neće promovirati slobodu i demokraciju”, smatra vodeći kandidat za republikansku predsjedničku nominaciju Jeb Bush.

Republikanci su već najavili da će Obama imati problema u imenovanju veleposlanika, jer ga mora potvrditi Senat u kojem ta stranka također ima većinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje višedesetljetnog trgovinskog embarga bit će još teže, iako se tome nadaju američke tvrtke, turisti i ljubitelji kubanskih cigara i ruma.

Pomirenje s Kubom dugo je na Obaminom dnevnom redu, ali morao je čekati drugi dio drugog mandata za realizaciju.

Počelo je u prosincu kada su Obama i kubanski predsjednik Raul Castro iznenadili svijet i nakon 18-mjesečnih tajnih pregovora, vođenih uz vatikansko posredništvo, objavili plan o obnovi odnosa. Obama je tada slavljenički rekao na španjolskom: “Todos somos Americanos”, svi smo Amerikanci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U travnju su se njih dvojica srela na panameričkom summitu u Panami i još jednom ušli u povijest. “Po meni, predsjednik Obama je iskren čovjek”, rekao je Castro i dodao da aktualni američki predsjednik nije kriv za “grijehe” njegovih prethodnika.

SAD i Kuba u srijedu su razmjenom diplomatskih pisama usuglasili i objavili da će ponovo otvoriti veleposlanstva u glavnim gradovima. Kubanci namjeravaju otvoriti veleposlanstvo u Washingtonu već 20. srpnja.

Prošli mjesec je Washington uklonio Kubu sa svog popisa zemalja koje sponzoriraju terorizam nakon 33 godine, što je bio ključni zahtjev Havane za obnovu diplomatskih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je povijesni korak naprijed u našim naporima da normaliziramo odnose s kubanskom vladom i narodom i otvorimo novo poglavlje s našim susjedima u Amerikama”, rekao je Obama u srijedu iz ružičnjaka Bijele kuće.

Američki državni tajnik John Kerry rekao je da će posjetiti Havanu tijekom ljeta kako bi podignuo američku zastavu pred američkim veleposlanstvom koje je trenutno na razini sekcije za američke interese pod zaštitom švicarske vlade.

Obama je najavio da će SAD nastaviti govoriti o kršenjima ljudskih prava i ostalim pitanjima koje zamjera Castrovom režimu. Pozvao je, međutim, Kongres da ukine trgovinski embargo zbog kojeg je Kuba u izolaciji. “To je pitanje izbora između prošlosti i budućnosti”, rekao je.

“Kuba je ohrabrena obostranom namjerom razvijanja odnosa na bazi poštovanja i suradnje između naših dvaju naroda i vlade”, napisao je Raul Castro u pismu američkom predsjedniku. Ali Raul Castro, mlađi brat bolesnog Fidela, zato nema namjeru odustati od komunističkog načina vladavine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi Havane i Washingtona pogoršani su pošto su revolucionari Fidela Castra 1959. zbacili vladu diktatora Fulgencia Batiste koji je imao američku potporu. Diplomatski odnosi prekinuti su dvije godine poslije.

Jedna od stvari koje nikako neće biti predmet pregovora, iako bi Kuba to željela, odlazak je američkih snaga iz baze u Guantanamu, najstarije američke vojne baze u inozemstvu. “To nikako nije u planu”, rekao je američki ministar obrane Ash Carter.

U međuvremenu, obični Kubanci puni su nade da će obnova diplomatskih odnosa i naročito ukidanje embarga, ako do toga dođe, mnogo značiti u unapređenju njihova životnog standarda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.