Predsjednik Volodimir Zelenski, zajedno sa suprugom, prvom damom Olenom Zelenskom, dao je opsežan intervju na ukrajinskoj televiziji koji je objavljen 2. siječnja. Iznio je svoju viziju o izgledima za mir u Ukrajini 2025. godine. Vijest donosi ukrajinski “The Kyiv Independent“.
“Koliko je dana imala 2024. godina? Tisuću?” rekao je Zelenski prije nego što je odgovorio na pitanja o mogućem završetku rata 2025. godine.
Možda će vas zanimati
Ukrajina završava godinu iscrpljena: Rusija napreduje na sjeveru, istoku i jugu
Ukrajina sada završava godinu s neriješenim manjkom ljudstva, izglednim porazima u nekoliko ključnih bitaka i malim izgledima za promjenu situacije na bojnom polju.
Zelenski: Trump nam može pomoći zaustaviti Putina
Intervju dolazi samo nekoliko tjedana prije inauguracije izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja. Naime, obećao je promijeniti izglede Ukrajine nakon preuzimanja dužnosti i pregovarati o rješenju za završetak rata.
Tijekom jednosatnog intervjua, Zelenski je govorio o širokom spektru tema, i domaće i međunarodne važnosti, dok se Ukrajina suočava sa zahtjevnim zadatkom osiguravanja trajnog mira na početku četvrte godine rata koji bijesni nesmanjenom žestinom.
> U Europi porasle cijene plina nakon što je Ukrajina prekinula tranzit iz Rusije
Na pitanje o izabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, Zelenski je jasno istaknuo potencijalni utjecaj koji bi Trump mogao imati na završetak rata 2025. godine.
“On može biti ključan za završetak rata… ili, realnije, može nam pomoći zaustaviti (ruskog predsjednika Vladimira) Putina. On to može učiniti”, rekao je Zelenski, dodavši: “Vjerujem da on doista želi okončati ovaj rat”.
Trumpovo obećanje da će Sjedinjene Američke Države izvući iz ruskog rata i pregovarati o brzom mirovnom sporazumu izazvalo je mješovite reakcije u Kijevu.
‘Vjerujem da se Putin boji Trumpa’
Ukrajinski dužnosnici pozvali su izabranog predsjednika da nastavi pružati podršku i usvoji pristup “mira kroz snagu” u odnosima s Rusijom, s obzirom na to da je Trump nominirao neke dužnosnike koji se smatraju konzervativnijima i skeptičnijima prema pružanju vojne pomoći Ukrajini.
“Vjerujem da se Putin boji Trumpa. Zato poduzima korake kako bi na neki način ubacio glas Kremlja u Trumpovu administraciju”, rekao je Zelenski.
> Trumpov tim oštro kritizira Bidena: Dva mjeseca prije odlaska eskalirao je rat u Ukrajini
Unatoč nekim kontroverznijim imenovanjima, Trump je također odabrao ključne osobe koje su u Kijevu doživljene pozitivno. To uključuje američkog generala Keitha Kellogga kao izaslanika za mir u Ukrajini.
“Do sada nisam imao nikakvih negativnih interakcija u našim odnosima (s Trumpovom administracijom)”, izjavio je Zelenski u intervjuu. “Najvažniji aspekt je da gradimo te odnose”.
Nakon imenovanja Kellogga, glasnogovornik ukrajinskog Ministarstva vanjskih poslova, Heorhii Tykhyi, izjavio je da Kellogg “nije nova osoba za Ukrajinu.”
“Veleposlanstvo Ukrajine u SAD-u održava bliske veze s njim, posebno u okviru stručne diplomacije posljednjih godina, te je tijekom tog vremena razvilo i održavalo dobar dijalog s njim”, dodao je Tykhyi.
Kellogg je ponovio Trumpovu posvećenost okončanju rata. U prosinačkom intervjuu rekao je da vjeruje kako će rat biti “riješen u narednih nekoliko mjeseci”. Kellogg je pristao posjetiti Kijev nakon Trumpove inauguracije.
> Putin: Spreman sam na pregovore s Trumpom oko Ukrajine
Rat bi mogao završiti brže pod Trumpovom administracijom
Od Trumpove pobjede na izborima u studenome, Kijev je uložio značajne napore kako bi ojačao veze s nadolazećom administracijom. Čak se organizirao sastanak s Trumpom usred predsjedničke kampanje 2024. godine.
Povijest odnosa između dvojice lidera je napeta. Korijene vuče iz Trumpovog suđenja za opoziv 2019. godine, koje se temeljilo na optužbama da je Trump zadržao vojnu pomoć kako bi prisilio Zelenskog da istraži Huntera Bidena, sina predsjednika Joea Bidena. Unatoč tome, Trump je nedavno izjavio da mu se Zelenski “sviđa” te da je tijekom svog prethodnog mandata imao “dobar odnos” s njim.
Zelenski je ranije izjavio da zemlja mora učiniti sve što je moguće kako bi rat završio diplomatskim putem 2025. godine. Dodao je da bi rat “završio brže” pod Trumpovom administracijom.
> Kovač o ruskom plinu i Trumpu: Kada zasjedne, osjećat će se kao Godzilla
Sigurnosna jamstva Ukrajini
Tijekom intervjua, Zelenski je također istaknuo hitnu potrebu Ukrajine za čvrstim sigurnosnim jamstvima.
“Bilo kakva sigurnosna jamstva bez SAD-a su slaba sigurnosna jamstva za Ukrajinu”, rekao je Zelenski. “Iskreno govoreći, Europljani paze na mišljenje predsjednika Sjedinjenih Država”.
Ukrajinski predsjednik osvrnuo se na napore francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da zagovara europske vojnike kao potencijalne mirovne snage u Ukrajini. Iako je pozdravio ideje vezane uz inicijativu, Zelenski je naglasio važnost šire europske uključenosti.
> Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom
“Ne bismo željeli da (mirovna inicijativa) bude ograničena na samo jednu ili dvije zemlje, ako dođe do realizacije te inicijative”. rekao je. Dodao je i kako svaki potencijalni put prema trajnim sigurnosnim jamstvima mora ići kroz članstvo Ukrajine u NATO-u.
“Vidim da Trump ima pozitivan dojam o toj ideji”. rekao je Zelenski u vezi s potencijalnim europskim mirovnjacima u Ukrajini.
Nakon sastanka sa Zelenskim i Macronom u Parizu početkom prosinca, Trump je navodno jasno dao do znanja kako želi da Europa preuzme vodeću ulogu u nadzoru potencijalnog primirja u Ukrajini.
“Vruća faza rata mogla bi završiti prilično brzo ako Trump zauzme čvrst stav. Vjerujem da bi njegov stav trebao biti usklađen s onima europskih saveznika”. rekao je Zelenski.
> Merz: Njemačka uloga u održavanju mira u Ukrajini ovisi o pristanku Rusije
Zelenski: Prioritet je članstvo u NATO savezu
Unatoč mogućnosti skorih mirovnih pregovora, Zelenski je naglasio kako prioritet Ukrajine ostaje pristupanje NATO savezu.
Zelenski je dodao da prisutnost europskih trupa duž ukrajinske bojišnice ne bi poništila ambicije zemlje za članstvom u NATO-u.
Kijev je podnio zahtjev za članstvo u NATO-u u rujnu 2022. godine. U srpnju 2024. savez je potvrdio “nepovratan put Ukrajine prema punoj euroatlantskoj integraciji, uključujući članstvo u NATO-u”. Međutim, Ukrajina još nije dobila konkretne vijesti o svom budućem članstvu.
Unatoč predanosti članstvu u savezu, posljednjih mjeseci Ukrajina je prilagodila svoju retoriku. Sugerira kako ostaje usmjerena na pridruživanje NATO-u, ali se diplomatski napori trenutačno fokusiraju na dobivanje snažnih sigurnosnih jamstava.
“Ukratko, pravedan mir za nas znači razumijevanje da smo u EU i kada. Razumijevanje da imamo snažna sigurnosna jamstva, pri čemu je NATO najbolja opcija“, zaključio je Zelenski.
> Poznato u kojoj bi europskoj zemlji Putin mogao održati mirovne pregovore
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/The Kyiv Independent