Zovko: AFET utvrdio da Izborni zakon treba mijenjati po presudi Ljubiću

Split, 09.11.2018 - Na Pravnom fakltetu u Splitu zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko održala je predavanje "Položaj i status Hrvata u BiH." foto HINA/ Mario STRMOTIĆ /ms

Hrvatska eurozastupnica Željana Zovko izjavila je kako je iznimno značajno da je Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta (AFET) na sjednici u četvrtak prihvatio izvješće o napretku Bosne i Hercegovine u kojemu se inzistira na provedbi izbornih rezultata i popune gornjeg, nacionalno koncipiranog, Doma naroda Federacije BiH sukladno presudi Ustavnoga suda po apelaciji Bože Ljubića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komšić optužio hrvatsku zastupnicu u Europskom parlamentu za laž i poticanje šovinizma

“Vlasti u BiH trebaju izmijeniti Izborni zakon sukladno odlukama Ustavnog suda koji se odnosi na popunu Doma naroda Federacije BiH, a što podrazumijeva legitimno političko predstavljanje. Takav amandman je danas usvojen na AFET-u“, rekla je zastupnica Zovko za medije u Mostaru.

Po njezinim riječima, samo poštujući presudu Ustavnoga suda BiH iz 2016. godine je moguće na zakonit način izabrati Dom naroda Federacije BiH. To su, tvrdi Zovko, u svojim istupima nedugo nakon održanih izbora u Bosni i Hercegovini jasno istaknuli Visoka predstavnica i potpredsjednica Europske komisije Federice Mogherini i povjerenika Johannes Hahn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manipulacija izborom Hrvata

“Tek nakon uspostave legitimnih vlasti moguće je provoditi i druge reforme kako bi BiH postala učinkovita država“, rekla je eurozastupnica Zovko.

HDZ-ova Željana Zovko o Schengenu: ‘Važno je imati interne kontrole, koliko god to smeta građanima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti u BiH su pred velikim dvojbama kako provesti presudu Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić budući su izbrisane odredbe izbornog zakona koje propisuju način izbora izaslanika za Dom naroda. Presudom Ljubić je upozoreno na mogućnost manipulacija s izborom hrvatskih izaslanika iz sredina u kojima gotovo da Hrvati i ne žive.

Zovko se kroz amandmane koje su prihvaćeni na današnjoj sjednici odbora Europskog parlamenta zauzela i za jednaku mogućnost da se na svim jezicima osigura sustav javnog informiranja, te potrebu očuvanja kulturne i jezične raznolikost konstitutivnih naroda kroz sustav obrazovanja.

Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta usvojio je u četvrtak izvješće o napretku Bosne i Hercegovine u kojem se izražava žaljenje zbog toga što pitanje demokratskog i legitimnog predstavljanja tri konstitutivna naroda i svih građana ostaje otvoreno te traži da se to pitanje riješi što je moguće prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EP “Izražava žaljenje”

Europski parlament “izražava žaljenje zbog toga što pitanje demokratskog i legitimnog predstavljanja tri konstitutivna naroda i svih građana ostaje otvoreno.

U izvješću se također izražava žaljenje što nije postignut kompromisi oko izbornog zakona prije izbora kako bi se popunila rupa nastala odlukom Ustavnog suda u predmetu Ljubić o izboru članova Doma naroda u parlamentu Federacije BiH.

CitizenGO: ‘Zastupnice Zovko, informirajte se o Istanbulskoj konvenciji!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Traži od svih strana da pronađu pravodobni kompromis jer to bi pitanje novi zakonodavci trebali što prije adresirati kroz provedbu odluka Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci i povezanim slučajevima; ponavlja potrebu da se nastavi s ustavnim, političkim i izbornim reformama koje će transformirati Bosnu i Hercegovinu u učinkovitu, inkluzivnu i funkcionalnu državu utemeljenu na vladavini prava”, kaže se u jednom od kompromisnih amandmana dogovorenih između više zastupničkih klubova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.