Petrovci, veliko rusinsko i ukrajinsko selo pored Vukovara 1. listopada 1991. doživjelo je najtužniji dan u povijesti.
Ubijajući i paleći sve pred sobom, srpska horda je osim Hrvata odlučila zbrisati sa lica zemlje i druge narode u zamišljenoj Velikoj Srbiji.
Tako su u Domovisnkom ratu stradavali starosjedioci Mađari (Laslovo, Korođ i dr.), Rusini, Ukrajinci, Česi (Ivanovo Selo), Talijani (oko Lipika) i ostali.
Petrovci prije rata imali oko 1200 stanovnika od kojih su 80 posto bili Rusini i Ukrajinci, a odmah nakon tragičnih događaja u Borovu Selu 1991. godine 36 žitelja Petrovaca uključilo se dragovoljno u obranu Hrvatske. Dobro je zapamtiti da su u hrvatske oružane snage u to vrijeme išli samo najhrabriji i najodaniji sinovi domovine.
Prvi Ukrajinci doseljavaju u Hrvatsku i susjedne prostore sredinom 18. stoljeća i poznati su kao »Rusini«. Naime svi Ukrajinci zapadne Ukrajine sami su se evidentirali kao »Rusini« sve do Prvog svjetskog rata. Hrvatske i susjedne prostore Ukrajinci se u većim skupnima naselili krajem 19. i početkom 20. stoljeća, doselivši uglavnom s prostora zapadne Ukrajine odnosno galicijske, zakraptske i bukovinske regije, koje su se nalazile u sklopu Austro-Ugarske.
Mnogi Petrovčani sudjelovali su u opskrbljivanju vukovarske bolnice hranom sve do okupacije sela 1. listopada 1991., kada je protjerano u prvom valu oko 400 mještana, a njih još 116 protjerano je 22. ožujka 1992.
Rusini i Ukrajinci su toga dana autobusima iz svojih domova preseljeni na slobodni hrvatski teritorij s prijetnjom Srba da se nikada ne pokušaju vratiti nazad.
Tom prilikom, kao i prilikom okupacije sela, srpska vojska je počinila zločine nad Rusinima i Ukrajincima, a zbog ratnog zločina u Petrovcima 2007. Podignuta je optužnica protiv 9 Srba nedostupnih hrvatskim vlastima.
Oko Petrovaca ubijeno je 20 branitelja Vukovara zarobljenih u proboju iz grada čija tijela još nisu pronađena.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.