Na današnji dan 1884. rođen je u Kaliforniji Eduard Miloslavić, hrvatski patolog koji je 1944 u Nezavisnoj državi Hrvatskoj osnovao u Sarajevu Medicinski fakultet. Zbog bijega pred komunistima ovaj vrhunski patolog i sudski medicinar umro je u Madridu 1953. Bio je jedan od najslavnijih svjetskih patologa, pa je i pozvan s još 11 stručnjaka prilikom istraživanja ruskog zločina u Katynskoj šumi.
Partizanski sud ga je osudio na smrt u odsutnosti.
Otac i majka su iz dubrovačke okolice otišli krajem 19. stoljeća u Ameriku, a u velikoj katoličkoj obitelji rodio se Eduard. Obitelj se nakon pet godina zbog nostalgije vratila u Hrvatsku, a Eduard je završio studij medicine u Beču. Postao je vrhunski znanstvenik na području patološke anatomije i kao profesor patologije predavao na Sveučilištu u Beču.
1932. vratio se u Zagreb i tu je osnovao Institut za sudsko vještačenje koji je smatran najboljim na svijetu. Kao vrhunski znanstvenik bio je (bez današnjih problema) profesor na Bogoslovnom fakultetu u predmetu pastoralne medicine gdje je podučavao svećenike radu s bolesnicima i umirućima, te mogućim psihopatološkim problemima u ispovjedaonicama.
Za vrijeme NDH od 1941. do 1944. bio je dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Zbog svjetske slave liječnika sudskog vještaka i specijalista za sudsku medicinu, a posebno za balistoskopiju, kao jedan od predstavnika International Committee of Red Cross 1943. godine član je Međunarodnog povjerenstva koje istražuje masovni zločin u Katynskoj šumi u Poljskoj.
Osnovao je Medicinski fakultet u Sarajevu 1944. koji je tada bio član Hrvatskog sveučilišta u Zagrebu. Medicinski fakultet u Sarajevu počeo je s radom 22. studenoga 1944. godine nastupnim predavanjem prof. dr. Stanka Sielskog koji je bio tadašnji imenovani dekan i dotadašnji ravnatelj Zavoda za suzbijanje sifilisa u Banja Luci.
Nakon pada NDH 1945. godine i dolaska na vlast Komunističke partije Fakultet je prestao s radom, a njegovi studenti bili su prisiljeni da pređu na medicinske fakultete u Zagrebu, Beogradu ili Ljubljani.
Izvor: narod.hr