Hrvatsko kulturno vijeće organizira znanstveni skup povodom obilježavanja „Sveeuropskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima 20. stoljeća“ sukladno Rezoluciji Vijeća Europe o osudi komunističkih zločina (Rezolucija 1481, iz 2006. god.), Rezoluciji Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizme od 2. travnja 2009., i ‘Deklaraciji hrvatskog sabora o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945.-1990. god.’, donesenoj 30. lipnja 2006. godine.
Znanstveni skup održat će se u utorak 23. kolovoza 2016. (na sam dan sjećanja) te u četvrtak 25. i petak 26. kolovoza na temu „Dječji dom za ratnu siročad u Jastrebarskom, 1941.-1947“.
O znanstvenom skupu koordinator projekta, član upravnog odbora HKV-a, Ante Beljo za Narod.hr rekao je da je “jedna od monstruoznih laži vezana uz stradanje djece žrtava rata, ratne siročadi u Drugom svjetskom ratu”. Cijeli razgovor možete pročitati OVDJE.
Sljedećih dana donosimo u nekoliko nastavaka tekst slovenskoga katoličkog svećenika lazarista Stanka Žakelja, objavljenog u Glasu Koncila u brojevima 7-13 od 15. veljače do 29. ožujka 1987.
Izgledali su kao kosturi
Slovenski katolički svećenik lazarist Stanko Žakelj pred više je godina zabilježio vlastito iskustvo o svemu što se događalo s kozaračkom i drugom djecom u ratu doba u Jastrebarskom, za koju su se djecu ondje skrbile i katoličke časne sestre.
Svoje je svjedočanstvo potkrijepio svjedočanstvima časnih sestara, liječnika i drugih osoba koje su ondje živjele i djelovale. Godinama nismo htjeli to svjedočanstvo, kao ni mnoga druga, iznositi u javnost, nadajući se da će klevete o časnim sestrama u Jastrebarskom prestati.
Međutim, one se ponavljaju i šire. Sam o. Žakelj svojim nas je pismom koje, smo objavili u GK od 1. veljače o.g. [1987.] da s istinom treba u javnost.
Na prve četiri stranice svoga rukopisa Žakelj navodi što je o tome pisalo u raznim novinama, počevši od »Naprijed« od 13. listopada 1945. do ‘Vjesnika’ od 26. i 27. listopada 1975. Budući da su te optužbe javnosti uglavnom poznate i često se ponavljaju, ovdje ih ne prenosimo nego započinjemo objavljivati drugo poglavlje toga rukopisa, koje opisuje što se to u Jastrebarskom zaista događalo s kozaračkom i drugom djecom.
Djeca su dopremljena iz Jasenovca
Sestre iz Družbe kršćanske ljubavi sv. Vinko Paulskog (centrala Pariz) već su mnogo prije početka II. svjetskog rata vodile Državni dječji dom u Osijeku. Kako je trebalo zgradu preurediti i popraviti, Dom su privremeno bile preselile u Jastrebarsko. Otprilike na jesen g. 1940. taj se dom vratio u Osijek, a u Jastrebarskom je otvoren sasvim novi dom. Nadstojnicom je postala s. Pulherija Barta. Dom je bio namijenjen oko stotini djece. Nije bio još uređen kako bi trebalo, a izbio je II. svjetski rat. Dosta veliko gospodarstvo vodio je približno do proljeća ravnatelj Gol. Tada je bila izvršena više formalna nego ozbiljna primopredaja svega gospodarstva Domu.
Početkom srpnja g. 1942. saznalo se da u Jasenovcu ima preko 7000 djece. Tamo su ležali na betonu i ishrana je bila nedovoljna. Harale su među njima zarazne bolesti, naročito tifus i dizenterija.
Iz kojeg su razloga tadašnje vlasti htjele rasformirati taj logor, nije nam poznato. Činjenica je da su na veliku brzinu formirali dva nova logora: u Sisku i u Jastrebarskom. Svaki je primio približno 3500 te djece.
Partizanska kontrola
“Logor za djecu u Jastrebarskom osnovan je 12. srpnja. Sastojao se od tri dijela i bolnice.
Bolnica je bila smještena u zgradi dječjeg doma – u bivšem dvorcu grofa Erdödyja, i u njoj je ležalo 300 bolesnika. Radila je do oslobođenja.
Uz dvorac, u jednoj bivšoj talijanskoj baraki za konje, bilo je smješteno 250 djevojčica.
(Primjedba: Tu je radilo 6 zagrebačkih sestara milosrdnica. Stanovale su u jednom pregrađenom dijelu štale. Djeca su redom bolovala od proljeva. Svake noći dežurale su po dvije sestre zaposlene pražnjenjem noćnih posuda. Praznile su ih u potpunoj tami u latrine smještene blizu šume. Po noći su partizani znali iz šume reflektorom pregledavati okolicu.)
Djevojčice su bile zatvorene i šutljive. Nikada ih nismo morale smirivati. Neke su bile ušljive, a sve pune svraba, tako da su dvije sestre na otvorenom stalno bile zaposlene mazanjem.
Dijeljenje hrane kontrolirali su partizanu koji bi za čas došli iz šume i postavljeni u polukrug promatrali da li sestre pravilno dijele. Ti su pohodi postali tako uobičajeni da se više nismo ni bojale partizana, ni za vrijeme noćnih dežurstava. Nikad nisu pokušali zapodjenuti razgovor s kojom sestrom.
Djecu smo čuvale i njegovale do 26. kolovoza. Toga dana zauzeli su partizani u ranu zoru Jastrebarsko. Najprije je planuo kolodvor l slama kod franjevačkog samostana. Oni su poveli dječake prema dvoru u šumu. Kad su izlazili iz Jaske, planula je i naša štala. Partizani su poveli djevojčice, a nama rekli neka uzmemo svoje stvari i idemo kamo znamo. Otišle smo sa stvarima na garište kolodvora. Ondje smo čekale cijeli dan. Navečer je došao vlak iz Karlovca i poveo nas za Zagreb.”
(Izjava sestre milosrdnice)
»Padali su kao snoplje«
Drugi dio logora nalazio se u tri barake, bivše talijanske štale za konje, uz franjevački samostan. Tu je bilo smješteno 400 dječaka. 14. kolovoza g. 1942. uređena je u franjevačkom samostanu karantena za 100 dječaka oboljelih od tifusa, koje je onamo dopremio prof. Kamilo Bresler iz logora u Gornjoj Reki.
U samom Jastrebarskom bilo je oko 800—1000 djece, a oko 2000 bilo je strpano u poseban logor u selu Reka, 3 km udaljenom od Jastrebarskog (prema Plješivici). Taj je logor bio smješten u bivšoj ciglani i talijanskim konjušnicama. Nalazio se u žici i bio pod stražom ustaške posade, a kasnije pod stražom »ustaške nadzorne službe«.
»Djeca su većinom stigla potpuno gola, pa i dječaci i djevojčice iznad 12 godina. U najboljem slučaju bila su zaogrnuta kojekakvim dronjcima.
Izgledali su kao kosturi… Bilo je djece koja su od najmanjeg napora, npr. kod ustajanja s kreveta radi obavljanja nužde, naglo umirala. Padala su kao snoplje od opće tjelesne slabosti i iscrpljenosti …. Umiranje djece bilo je golemo u početku, jer su ta djeca bila potpuno izgladnjela i atrofična.«
Takav je objektivni prikaz početnog stanja što su ga dali dr. Branko Dragišić, njegova supruga dr. Nina Dragišić i dr. Glumac (objavljeno u “Nedjeljnom Vjesniku” 26. i 27. listopada 1975.). Svim sestrama to je u živom sjećanju.
(Nastavlja se)
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Glas Koncila