Rebalans proračuna na dnevnom redu Gradske skupštine

“Rebalans proračuna koji sutra treba biti na dnevnom redu Gradske skupštine ima svoju tehničku i političku stranu medalje, a rebalans proračuna radimo zbog 300 milijuna većih prihoda i 300 milijuna kuna preraspodjele”, rekao je danas zagrebački gradonačelnik Milan Bandić novinarima u prostorijama Gradske uprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proračun Grada Zagreba iznosi 7 milijardi i 300 milijuna, a donijela ga je Gradska skupština 19. prosinca 2013. godine.

Bandić je kazao kako Grad Zagreb, bez obzira na krizu i recesiju, može u potpunosti biti zadovoljan u odnosu na drugi dio Hrvatske i jedinice samouprave koje imaju dvocifrene podbačaje proračuna.

Pročelnik gradskog Ureda za financije Slavko Kojić je pojasnio da se proračun povećava “prvenstveno zbog namjenskih prihoda koji pristižu u visini od 270 milijuna kuna” te naglasio kako su u tom konteksu tangirane tri cjeline – decentralizirane funkcije sanacija zdravstva, legalizacija i aplikacija Fondu za zaštitu okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kojić je naglasio kako proračun valja prihvatiti jer, kako ističe, “neglasanje za ovaj proračun znači produženje, u konkretnom slučaju, neizmirenje obveza ustanova u Zagrebu zajedno s pripadajućim kamatama”.

Naime, Grad Zagreb je dobio spor s Ministarstvom financija na Upravnom sudu, a presuda se tiče osporavanja sredstava decentraliziranih funkcija.

Kako je Kojić istaknuo, presuda je omogućila Zagrebu saniranje deficita iz prethodnih godina koji je i najvećim dijelom nastao zbog osporavanja prihoda s naslova decentraliziranih funkcija iznad minimalnih standarda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Država nam je osporavala prihode i to smo na sudu dokazali da ti prihodi pripadaju Zagrebu i iskoristili smo ih za pokriće deficita iz prethodnih razdoblja u visini od 670 milijuna kuna o čemu je bilo riječi na prethodnoj skupštini kada smo pokazali da smo za to razdoblje ostvarili prihode za 17 posto više, ali to izvršenje proračuna nije skupština izglasala što ima elemente bizarnosti jer je to najbolji proračun Zagreba od nastanka demokratske Hrvatske”, rekao je Kojić te pojasnio kako prihodi u šest mjeseci veći od rashoda za oko 230 milijuna kuna.

Iz dodatnih 300 milijuna kuna u proračunu, 109 milijuna kuna otpada na zdravstvo koji će se iskoristiti na sanaciju gubitaka postignuti velikim dijelom radi suspendiranja prava korištenja spomenutih sredstava, smatra Kojić. Na osnovne i srednje škole otpada 20 milijuna kuna, 60 milijuna kuna namjenskih prihoda iz osnovnih komunalnih doprinosa, ali i prihoda iz postupka legalizacije bespravno sagrađenih objekata.

“Tu se nalazi 54 milijuna kuna sredstava gdje Grad Zagreb putem Ureda za gospodarstvo aplicirao prema Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitosti, a preostalih 30 milijuna kuna spada pod ostalo, a to su kategorije kao što su besplatni udžbenici”, pojasnio je Kojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dakle, 270 milijuna kuna proračuna je zadano, a ne bi trebalo govoriti da mi na umjetan način dižemo proračuna na 300 milijuna kuna jer tu su prihodi koji su naši i treba ih staviti u proračun da bi ih se realiziralo. Tako da proračun nije kozmetički”, zaključio je Kojić.

“Dosta su zla napravili ti ovom grada vezano za osporavanje sredstava decentraliziranih funkcija pa ih molim da nam sad ne osporavaju i sada daju mogućnost da izmirujemo obaveze kada smo već osigurali sredstva. Ja bih bio slobodan uprijeti prstom na sve one koji su odgovorni za takvo stanje i osporavali prihode Zagrebu jer su odgovorni za sve kamate koje su nastale prethodnih razdoblja, a koje moramo pokrivati”, smatra Kojić.

Bandić je odgovarao i na druga novinarska pitanja, no nije želio odgovoriti na pitanje koje se tiče sutrašnjeg stupanja na snagu uredbe zakona o gospodarenju otpadom prema kojoj je 24. srpanj rok da lokalna samouprava počne raditi primarnu selekciju. Naime, Zagreb je još uvijek u fazi pilot projekata kada je pitanje odlaganje na kućnom pragu.

Bandić ne odustaje od fontana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teme su bile i fontane, a Bandić je potvrdio kako odustajanje od izgradnje preostalih fontatana nema.

“Nikakvo odustajanje nema od fontana na moju sreću i na sreću 70 posto građana – radio sam anketu, nemojte me podcjenjivati. Fontane su za dušu, ali moram poštivati proceduru i zakon jer živimo u pravnoj državi”, rekao je Bandić te dodao kako će to biti jedan od najlješih projekata ove Gradske uprave.

“Zamislite za 100 godina fontane Milana Bandića na Lenucijevoj potkovi, a neki koji su protiv zato jer oni nisu to predložili”, kazao je Bandić.

Na skupštinu ide sutra i odluka kojom će se pokušati urediti način na koji će se ubuduće postavljati telekomunikacijski razvodni ormarići. Na pitanje novinara što će značiti ta odluka, Badnić je odgovorio da je ona prvenstveno uvođenje reda.

“Ta odluka je uvođenje reda i preduvjet da popišemo, no ne znamo što je čije. Otkad je HDZ-ova koalicijska vlada tražila Hrvatske telekomunikacije, ni dan danas nije jasno što je čije. Ne znamo mi što je čije, možda Tatjana Holjevac zna”, rekao je Bandić.

Bandić se na zahtjev novinara osvrnuo i na autocestu Zagreb-Sisak, točnije, dionicu Jakuševac – Velika Gorice te koja je otkupna cijena zemljišta.

Kazao je kako posao otkupa zemlje na spomenutoj lokaciji su preuzele Hrvatske autoceste.

“Bio sam na tri sastanka sa bivšim direktorima od kojih su neku u pritvoru ili u zatvoru sada, a s ovima još ni jednom u dvije i pol godine nisam bio, ali su pustili spin da zbog Zagreba neće biti puštena dionica. To je notorna laž. Ništa zbog Zagreba neće stajati jer mi svoj posao radimo, neka oni odrade svoj dio”, poručio je Bandić.

Ja neću biti grobar Cibone

Na dnevnom redu skupštine bit će i Cibona radi određenih previda u knjigama, no Bandić je rekao kako je on sa suradnicima polovicom 2010. godine predao prijavu državnom odvjetništvu i policiji.

“Nikada nismo dobili nikakvog odgovora, a četvrtina prostora je bila iznajmljivana bez ijednog papira, transferi su bili rađeni svakako – nikad nitko nije pozvao nekoga za nešto”, istaknuo je Bandić.

“Stotinjak milijuna kuna koje smo naslijdili je razlog zašto je Cibona na koljenima. Pokušali smo spasiti brend Cibone, no pojavljivali su se stalno neki novi dugovi, računi iz prethodnog razdoblja. Ja neću biti grobar Cibone. Pokušali smo spasiti ono što se dalo spasiti”, zaključio je.

Kojić je dodao kako “Grad Zagreb nije nikada ni lipe oštetio Zagreb, a sve što je učinio za sanaciju Cibone i novce koje je uložio, pokriveno je kolateralom u nekretninama”.

“Zagreb je financirao Cibonu na način da je otkupio nekretnine. Nismo činili neto rashod u proračunu Grada Zagreba u korist Cibone”, zaključio je Kojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.