Merkati raspoznaju glasove

U pustinji Kalahari na jugu Afrike provedeno je istraživanje kojim su željelo utvrditi postoji li u merkatskom „društvu“ individualno prepoznavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postoje mnogi dokazi za glasovno prepoznavanje među primatima” objasnio je voditelj istraživanja Dr. SimonTownsend sa Sveučilišta u Zurichu. “Kod primata se može testirati odgovaraju li na individualne glasove ali kod drugih sisavaca odnosi među individuama nisu tako jasni. Kod merkata naprimjer, iako su društvene životinje koje zajedno tragaju za hranom i brinu o mladima, nije potpuno jasno kako međusobno odgovaraju na glasanje.

Kako bi riješili taj problem istraživači su napravili jednostavan audio eksperiment.
„Smatramo da je osnovna svrha glasanja, održati grupu na okupu” rekao je dr. Townsend. “Osim toga glasanjem poručuju jedni drugima – ovo je moj komad hrane.”

Znanstvenici su postavili zvučnike oko mjesta na kojem je grupa merkata skupljala hranu. Prvo su puštali glasanje jednog od pripadnika grupe samo na jednom zvučniku, a nakon nekoliko sekundi su počeli glasanje tog istog merkata puštati sa zvučnika koji se nalazio na suprotnoj strani. To je u grupi izazvalo zbunjenost, budući da je nemoguće da ista jedinka bude istovremeno na dva različita mjesta. U tim trenutcima grupa bi prestajala tražiti hranu, okrećući uši ili pogled u smjerovima iz kojih su dolazili zvukovi.
Time je dokazana prisutnost glasovnog raspoznavanja u različitih grana evolucijskog stabla. S obzirom na proširenost tog fenomena smatra se da bi on mogao imati dublje evolucijsko podrijetlo budući da životinje koje žive u kompleksnim socijalnim sustavima trebaju moći pratiti jedni druge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grupa znanstvenika koja je provela ovo istraživanje nada se da će njihov eksperiment pomoći drugim znanstvenicima u otkrivanju fenomena komunikacije i kod drugih vrsta.

Prof. Richard Byrne, stručnjak za komuniciranje među životinjama sa Sveučilišta St. Andrews potvrdio je važnost ovog istraživanja koje je dalo “jednostavan i nepobitan dokaz individualnog raspoznavanja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.